Marvel sinema sektörünü çok değiştirdi. End Game üzerinden neredeyse 3 ay geçti ama MCU’nun sektöre getirdiği tüm değişiklikler hala yerli yerinde. Eskiden birbirini takip edecek 3-4 film için kaynak, ekip, kadro ve daha da önemlisi izleyiciyi zor bulan stüdyoların cesaretleri iyice aldı yürüdü. Şu an öyle bir durum mevcut ki sinema filmi ile televizyon dizisi arasındaki o fark gitgide kaybolmaya başladı. DCEU var, Conjuring Universe var (evet that is an actual thing, 7 film ve artmaya devam ediyor gibi, şimdiden ilgimi kaybetmeye başladım bile) peki bunları “universe” diye adlandırırken neden Fast & Furious’u da dahil etmiyoruz ki? Şimdiden 9 filme ulaşmış bile. Hatta başlangıcı MCU’nun ilk filmi Iron Man’den (2008) çok daha eskiye (2001 yılına) uzanıyor. Tüm kriterleri karşılayan bu serimiz belki de MCU’nun öncülü olmanın getirdiği avantajla spin-off çıkartmaya başladı bile. Dürüst olayım bu filmleri hiç ciddi bir merakla izlemedim. Çünkü hiç araba yarışları hız ve onların yanında gelen paket ilgimi çekmedi şimdiye dek. Uzun yolculuklarda eğer daha düzgün bir alternatif yoksa uçak veya otobüs konsollarında varsa VEYA kazara karşımda televizyon açıksa genelde göz ucuyla izledim. Bugün sinemaya gitmeye niyet ettiğimde 2 seçenek vardı. Diğer seçenek bir Fransız filmi olduğu için mecburen buna gittim. Motivasyonum “Dark Phoenix denen çöpten ne kadar kötü olabilir ki?” idi ve sonunda haklı çıktım.

68/100. Durur mu Fast & Furious universe hemen yapıştırmış spin-off u.

Yönetmen: David Leitch çok yönlü birisi. Yazar, prodüktör, dublör, yönetmen. IMDB’de portföyüne şöyle bir baktım da… Son 10 yılda senede 2-3 defa sinemaya giden biriyseniz bir şekilde kesin karşınıza çıkmıştır. Ama biz onun yönetmen olarak Atomic Blonde, John Wick, Deadpool 2 ile hatırlayabiliriz. Aslında gayet iyi işler çıkarmış ve bu film de gerçekten vasat üstü bir iz bırakıyor sizde. Çok ön yargılı girdiğim filmden nefret etmez bir şekilde çıkmam onun başarısı diye düşünüyorum.

Oyunculuk: Tüm film aslında iki kişinin üzerine kurulmuş. Dwayne Johnson ve Jason Statham aksiyon, komedi ve zeka gerektiren sahnelerin hepsinde parlıyorlar ve bu biraz aslında yan karakterlerin dolgudan öteye geçememesine sebep oluyor. Ama açıkçası bu filme hem F&F beklentisiyle gider diye düşünüyorum izleyici. Ona da yabancıysa bilenler için bu iki sevimli aktörümüz var. Idris Elba dahi hiç dikkate değer bir izlenim bırakamıyor üzerinizde. Ki bu gerçekten benim için üzücü. The Wire’dan taptığım oyuncu son zamanlarda Michael Fassbander gibi kendi oyunculuk seviyesinin altındaki filmlerde oynayıp kariyerini iyice sulandırıyor gibi geliyor bana. Ama tabi milyon dolarları kazandıkları sürece çok da sorun ettiklerini sanmıyorum.

Senaryo: Muhakkak bir twist sıkıştırmaya çalışmayan filmleri vizyona sokmuyorlar galiba. Çok zayıf sizi ne şaşırtacak, ne merak ettirecek ne de ilginizi çekmeyecek birkaç detay serpiştirmişler ama genelde metin Hobbes ve Shawn’a espri yapmaları, kaslarını göstermeleri, fizik kanunlarına aykırı aksiyonların altından kalkabilmeleri için sağlı sollu ceza sahasına açılan ortalardan oluşuyor. Bazıları isabetli oluyor. Dürüst olmam gerekirse pasaport esprisine o kadar güldüm ki salonda herkes bana baktı. Çoğu diyalog bu ikilinin arasındaki gerilimi ve birbirlerine saygıyı keşfetmek yolunda sürekli birbirini tekrar etse de o kadar sırıtmıyorlar.

Sinematografi/ Diğer: Görüntüler berrak. Elbette CGI ve özel efektler çağımızın bir gerçeği. Özellikle böyle patlamalı, çatışması bol bir aksiyon filminde kullanılmamasını düşünülmezdi. Ama asla ekranı boğuk zaten pamuk ipliğine bağlı gerçeklik algınızı zedeleyecek şekilde kullanmamışlar onu söyleyebilirim. Sesler ve müzikler de kullanım yerlerine göre gayet iyi ve sırıtmıyorlar.

Kurgu: Bir şey bekliyorsanız beklemeyin. Bir şey beklemiyorduysanız ne mutlu size. Çünkü bu filmin en önemli olayı bir konuyu anlatmak değil. Sadece aksiyon. Hobbes ve Shawn’ın hikayeleri, birbirlerine dair duruşlarının değişimleri pek iyi diyemem. Daha kötüleri elbette var ama aslında gerek duyulmamış ve bu gayet anlaşılır.

Son söz: Eli yüzü düzgün, yer yer eğlenceli ve heyecanlı bir aksiyon filmi. F&F evreninden espiyonaj/ aksiyon filmi çıkarmışlarken yapımcılardan sadece bununla yetinmemelerini F&F romantik komedi, F&F korku/ bilimkurgu, F&F izdivaç programları gibi şeyler çekmelerini de bekliyorum. Nasılsa alıcısı var gibi.