Yayın İlkeleri ve Yazım Kuralları

Daktilo1984 rasyonel bilgilerin ve bunlara dayalı fikirlerin kolay tüketilebilir formlarda insanlara ulaşmasını sağlamayı hedefler. Bu hedefe yönelik her fikirden ve dünyanın her yanından İngilizce ve Türkçe yazıları memnuniyetle kabul eder. Sitemizde her alandan ve her konudan yazılar yayınlanmaktadır. Yayınlanacak yazıların güncel olayları raporlamak yerine yorum ve analiz içermesi, analiz edilen olay veya durumun içinde bulunduğu bağlamı derinleştirmesi ve orijinal bakış açıları içermesi beklenir.

Yazı göndermek isteyenler aşağıdaki şartlara uymalıdır;

 • Yazı kısa bir biyografi, yazarın yüzünün net göründüğü bir fotoğraf ve varsa yazarın Twitter, Instagram adresleriyle birlikte gönderilmelidir. Yazının öne çıkarılması istenen bir kısmı varsa bu da yazıyla birlikte Daktilo1984’e bildirilmelidir (Buna ilişkin karar Daktilo1984’e aittir).
 • Gönderilen yazı, Daktilo1984’e özel olmalıdır. Herhangi bir biçimde ve herhangi bir dilde, basılı veya çevrimiçi olarak başka yerde yayınlanmış yazılara ilişkin başvurular dikkate alınmayacaktır. Sitede yayınlanan her yazı, röportaj, çeviri, rapor vb. materyal için telif ücreti ödenir, kadın katkı sağlayıcılar için ödenecek telif ücreti, kadın yazarları destekleme politikamız doğrultusunda, yüzde 20 daha yüksek uygulanır.
 • Daktilo1984 platformunda yayınlanmış bir yazının başka bir yerde yayınlanması durumunda yayınlayacak sitenin, yazının bir kısmını alıntılayıp Daktilo1984 websitesi linkine referans vermesi gerekmektedir.
 • Daktilo1984’te yayınlanacak olan bir yazının ideal uzunluğu 800-1200 kelime arasındadır. Gönderilen yazılar 700 kelimeden kısa veya 1300 kelimeden uzun olmamalıdır. Gereğinden fazla uzun bulunan yazılar editörün kararına bağlı olarak 2 yazı şeklinde yayınlanabilir. Bu uzunluğu aşan makaleler yahut daha kapsamlı çalışmalar Daktilo1984 Araştırma ve Analiz Birimi olan D84 Intelligence başlığı altında yayınlanabilir.
 • Daktilo1984 yazıları, belirli bir bilgi birikimine sahip ancak uzman olmayan bir kitleye yöneliktir. Yazılar dipnot veya son not içermeyebilir, ancak mümkün olan her yerde referans verilen raporlara, konuşmalara veya akademik araştırmalara bağlantılar içermelidir.
 • İdeal bir Daktilo1984 makalesi, okuyucuları bilgilendirmeyi ve kamusal tartışmayı genişletmeyi amaçlayan entelektüel bir argüman veya politika önerisidir. Daktilo1984, bu amacı yerine getirmeyen veya onu baltalayan makaleleri dikkate almaz.
 • Yazıya eşlik eden resimler, grafikler veya şekiller 768×575 piksel büyüklüğünde ve 4’de 3 oranında olmalıdır. Görseller JPEG veya PNG formatında gönderilmelidir. Bu tür malzemeleri kullanmama hakkımız saklıdır.
 • Bazı durumlarda yazılar sadece Daktilo1984.com’da görünür ancak sosyal medya ve diğer platformlarda paylaşılmayabilir.
 • Gönderisi kabul edilen yazarlara en kısa sürede bilgi verilir. Kabul edilen bir gönderiyle ilgili tüm sorular, ilgili Daktilo1984 editörüne yönlendirilmelidir. Yazarlardan kabul edilen bir gönderinin durumuyla ilgili olarak editor@daktilo1984.com adresiyle iletişime geçilebilir.
 • Daktilo1984’te istenmeyen gönderiler, tamamen yayın kurulu ve editörlerin takdirine bağlı olarak kabul edilir veya reddedilir. On gün içinde yanıt alamayan adaylar, makalelerini başka bir yere göndermekten çekinmemelidir.
 • Daktilo1984 oluşturduğu ayrımcılık karşıtı politika nedeniyle ırk, dil, cinsiyet kimliği vb. temelli ayrımcılık içeren yazıları yayınlamak için değerlendirmeye almaz.