Ayyüce Dalkılıç

SPQRCAST #17 | Patrici Pleb Mücadelesi

Patrici-Pleb Mücadelesi’nin kökenleri ve bu mücadelenin ilk safhasında yaşananlar, azınlık patricilerin savunması, çoğunluk fakat güçten yoksun bir kitle olarak pleblerin taleplerinin şekillenişi, pleblerin mücadele ve örgütlenme yöntemleri. #SPQR #Pleb #Patrici

Karların Örtemedikleri | Çavuşesku’nun Termometresi #93

Çavuşesku’nun Termometresi’nde bu hafta, Pırıl Gümürdülü’nün moderatörlüğünde, İlkan Daluç ve Burak Bilgehan Özpek TEAM Araştırma’nın son anketi, Tarikat-Cemaat ve Devlet ilişkileri, Edrine-İmralı meselesi ve Ekonomi üzerine konuşuyorlar!

Kulüp ve Sınırları | İpek Maya Saygın & İvo Molinas

Daktilo1984 Özel Yayını’nda İpek Maya Saygın konuğu İvo Molinas’la Kulüp‘ün anlatmayı denediklerini, yüzleşmeyi ve Türkiye Yahudiler i’nin diziye bakışını konuşuyor.

SPQRCAST #17 | Patrici Pleb Mücadelesi

Patrici-Pleb Mücadelesi’nin kökenleri ve bu mücadelenin ilk safhasında yaşananlar, azınlık patricilerin savunması, çoğunluk fakat güçten yoksun bir kitle olarak pleblerin taleplerinin şekillenişi, pleblerin mücadele ve örgütlenme yöntemleri.

2022’de Muhakefetin Yolu | Konuk: Edgar Şar | Devr-i Sabık #21

Devr-i Sabık’ta bu hafta, Özgün Emre Koç ve Edgar Şar, 2022’de muhalefet partilerini nelerin beklediği üzerine konuşuyorlar! Muhalefetin eksikleri neler?Aday belirsizliği avantaj mı dezavantaj mı?Muhalefet iktidarın senaryolarına hazır mı?

Kriz Makinesi | Doğan Gürpınar & Bilgehan Özpek | Devr-i Sabık #20

Devr-i Sabık’ta bu hafta, Özgün Emre Koç konukları Doğan Gürpınar ve Bilgehan Özpek ile Erdoğan rejiminin 20. yılını, Türkiye’nin bitmeyen kriz döngüsünü, bunu aşmanın yollarını ve değişim sancılarının yaşandığı bugünleri konuşuyorlar!

Dolar, Enflasyon, Muhalefet | Özge Öner & Enes Özkan | Varsayılan Ekonomi

Daktilo1984’ün ekonomistleri Özge Öner (Cambridge Üniversitesi) ve Enes Özkan (İstanbulÜniversitesi) 20 Aralık Olayları, enflasyon açıklaması, FED faiz artırımı, TCMB faiz kararı, Erdoğan’ın faiz, nas açıklamaları ve 2022 bütçesi gölgesinde dolar, euro kurları ile müreffeh bir ülke hayali üzerine sohbet ediyorlar. Muhalefet partilerine de çeşitli önerileri var!

2021 Muhasebesi | Çavuşesku’nun Termometresi #90

📢Çavuşesku’nun Termometresi’nde bu hafta, Pırıl Gümürdülü’nün moderatörlüğünde İlkan Dalkuç ve Burak Bilgehan Özpek 2021’in bir panoramasını yapıyorlar ve sırasıyla Boğaziçi Protestoları, Gara Katliamı, İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılması, Naci Ağbal’ın görevden alınması, 104 Amiral Bildirisi, Sedat Peker videoları, Karadeniz’de Doğalgaz bulunması, Orman Yangınları, Batı Karadeniz’de sel ve Altındağ olayları üzerine konuşuyorlar!

SPQRCAST #Sıfır | Aeneid Destanı

Bir deyiş vardır ya “Her yol Roma’ya çıkar.” şeklinde, onu biliyoruz da peki bu yollardan ilki, Roma henüz doğmadan Roma’ya giden yol nerelerden geçmiş, o yolun ilk ve yegâne yolcuları neler yaşamışlar, neler atlatmışlar? ✅Aenginious’un yazıp seslendirdiği SPQRCAST, yeni tarzı ile karşınızda! ✅Çizim-Tasarım: Ayyüce Dalkılıç

SPQRCAST #16 | Pirus Savaşı

SPQRCAST’in bu bölümünde; Pirus Savaşı ile Roma ve Epir Krallığı arasındaki mücadelenin hikayesi sizlerle! Kral Pirus, bu savaş ile beraber siyaset literatürüne “Pirus Zaferi” deyişini kazandırıyor!

Krizi Stokçuluk Söylemi Örter mi? | Çavuşesku’nun Termometresi #89

📢Çavuşesku’nun Termometresi’nde bu hafta, Beril Eski’nin moderatörlüğünde Bilgehan Özpek ve İlkan Dalkuç ✅Krizi vatandaşlar nasıl hissediyor? ✅TEAM’in dindar seçmen araştırması üzerine konuşuyor! 📢Çavuşesku’nun Termometresi’nde bu hafta, Beril Eski’nin moderatörlüğünde Bilgehan Özpek ve İlkan Dalkuç ✅Krizi vatandaşlar nasıl hissediyor? ✅TEAM’in dindar seçmen araştırması üzerine konuşuyor!

Kira | “Barınamayanlar” Yaşadıklarını Anlatıyor!

Daktilo1984 artan barınma maliyetlerinin nedenlerini arıyor. Yükselen kiraların ilk mağdurları Barınamayanların yaşadıklarını anlatırken; uzmanlar da kira artışlarını yorumluyorlar.

Güvenlik Meselesi Olarak Ekonomi | Çavuşesku’nun Termometresi #86

Çavuşesku’nun Termometresi’nde bu hafta, Pırıl Gümürdülü’nün moderatörlüğünde Sezin Öney, Bilgehan Özpek ve Enes Özkan güvenlik meselesine dönüştürülen ekonomik kriz üzerine konuştu. Çavuşesku’nun Termometresi’nde bu hafta, Pırıl Gümürdülü’nün moderatörlüğünde Sezin Öney, Bilgehan Özpek ve Enes Özkan güvenlik meselesine dönüştürülen ekonomik kriz üzerine konuştu.

SPQRCAST #15 | Üçüncü Samnit Savaşı

SPQRCAST tüm Roma tarihini sizler için görselleştiriyor! ✅Aenginious’un yazıp seslendirdiği SPQRCAST, yeni tarzı ile karşınızda! ✅Kurgu-Tasarım: Ayyüce Dalkılıç

Helalleşme Yolculuğu | Çavuşesku’nun Termometresi #84

Helalleşme Yolculuğu | Çavuşesku’nun Termometresi #84

Çavuşesku’nun Termometresi’nde bu hafta Pırıl Gümürdülü’nün moderatörlüğünde İlkan Dalkuç ve Burak Bilgehan Özpek ✅KK’nın Helalleşme açıklamaları ✅6 Partinin Parlamenter sistem uzlaşması ✅CHP’nin kapatılması tartışmaları üzerine konuşuyor!

Nasıl Olacak #8 | Konuk: Fatih Uçar

Nasıl Olacak serisinin 8. bölümünde, Barış Ertürk’ün konuğu Fatih Uçar. Bu söyleşi serisinde Barış Ertürk konuklarıyla muhalefetin seçim stratejisinin olumlu ve olumsuz yanlarını, seçim sürecindeki olası tehditleri ve yapılması gerekenleri konuşuyor! 4 Kasım Perşembe – 21.30’da!

Uluslararası İlişkilerde Merkez-Çevre Teorileri | Konuk: Prof. Dr. Pınar Bilgin | Yerden Yüksek 3/2

Yerden Yüksek‘in bu bölümünde, Pınar Bilgin ile uluslararası ilişkilerde merkez-çevre teorilerini ve çevrenin aslında nasıl merkezin kurucularından biri olduğunu konuşuyoruz. Aynı zamanda bu perspektiften ana akım uluslararası ilişkiler teorilerinin hem teorik hem de metodolojik çerçevede değerlendirmesini yapıyoruz. İlgili makaleye erişmek için; https://dergipark.org.tr/en/pub/uidergisi/issue/64665/960548

Cumhuriyet Kuşakları Özel Yayını | Ayyüce Dalkılıç & Günel Cantak

Cumhuriyet’in 98. Yılında, Cumhuriyet Kuşakları özel yayınında bize katılın. Ayyüce Dalkılıç ve Günel Cantak’ın konukları arasında Ertuğrul Özkök, Fulya Öztürk, Berk Esen, Bengi Başer gibi isimler de var. 00:00 Giriş 12:36 Meltem Suat 14:49 İlkan Dalkuç 31:59 Berk Esen 59:31 Prof. Dr. Ahmet Kasım Han 1:20:00 Bengi Başer 1:32:02 Hasan

Nasıl Olacak #7 | Konuk: Ali Açıkgöz

Nasıl Olacak serisinin 7. bölümünde, Barış Ertürk’ün konuğu Ali Açıkgöz! Bu söyleşi serisinde Barış Ertürk konuklarıyla muhalefetin seçim stratejisinin olumlu ve olumsuz yanlarını, seçim sürecindeki olası tehditleri ve yapılması gerekenleri konuşuyor!

Bellek ve Yüzleşme Sancısı | Nil Mutluer & Emine Uçak | ÖteBeri Yeniden #1

ÖteBeri ekibi yıllar sonra yine yeniden bir araya geliyor. Emine Uçak ve Nil Mutluer her hafta ÖteBeri Yeniden programında toplumsal, siyasal ve kültürel meseleleri, merak ettikleri kavram ve konuları farklı bakış açısı ve tecrübeleriyle yorumlayacak. 📌ÖteBeri Yeniden’in ilk bölümünde Nil Mutluer ve Emine Uçak bellek ve yüzleşme sancısı üzerine konuşuyor!

Herkes için Siyaset Bilimi | Evren Çelik Wiltse | Devlet Politikası | Bölüm 11

Daktilo1984 Herkes için Siyaset Bilimi serisinin dokuzuncu bölümüyle karşınızda! South Dakota Üniversitesi Siyaset Bilimi Programı koordinatörü Doç. Dr. Evren Çelik Wiltse’nin dinamik ve dolu dolu anlatımıyla siyaset biliminin temel kavramlarını sizlerle buluşturacağız. Bu bölümün konusu; 📌Devlet politikası nasıl yapılır? Refah devleti uygulamaları nelerdir? Devletin gücü ve büyüklüğü nasıl belirlenir? ❓Sorularınızı

Ahbap-çavuş Kapitalizmi: Verimsiz, Adaletsiz ve Yozlaşmış

Ahbap-çavuş Kapitalizmi: Verimsiz, Adaletsiz ve Yozlaşmış

*Yazının orijinali: https://austrian-institute.org/en/thema/economy/crony-capitalism-cronyism-economy/crony-capitalism/ Donald Trump’ın adaylığı; solun ücret durağanlığı ve göç politikası gibi tartışmaları bastırmak için kullandığı politik doğruculuğun getirdiği hayal kırıklığı gibi birçok konuya karşı kamuoyunun dikkatinin artmasını da beraberinde getirmiştir. Öne çıkan bir diğer konu da Trump’ın kampanyasıyla beraber önemli bir devinim kazanan ahbap-çavuş kapitalizmi problemi ya da