Joe Biden, yapılan anketlerde genellikle ikinci sırada gözüküyor ve 2020 Demokrat başkan adaylığı yarışının favori isimlerinden biri. Eski Başkan Yardımcısı Biden, adaylığını Nisan ayında, Trump’ın Charlottesville’de gösteri yapan beyaz ırkçılara iyi insanlar demesini merkeze alan ve Amerika’nın ruhunu kurtarmak için aday olduğunu vurgulayan bir video ile açıkladı.

Kim?

78 yaşında olan Biden, sırasıyla Delaware Üniversitesi ve Syracuse Üniversitesinden mezun oldu. Kısa bir süre özel sektörde avukat olarak çalıştıktan sonra 1972 yılında 30 yaşında Delaware Senatörü seçildi ve ABD tarihinin en genç senatörlerinden biri oldu. 28 yıl boyunca 7 kez senatörlük seçimini her seferinde yaklaşık %60 oyla kazanan Biden, 2008 yılında Demokrat başkan adayı Obama’nın başkan yardımcısı adayı oldu ve 2008 ile 2012 yıllarında başkan yardımcısı seçildi. Her ne kadar kürtaj ve eşcinsel evlilik konusundaki görüşleri nedeniyle kiliseden tepki görse de Biden dindar bir Katolik ve ABD’nin ilk Katolik başkan yardımcısı sıfatını haiz bir siyasi.

Senatör seçildiği sene ilk eşini ve 1 yaşındaki kızını bir trafik kazasında kaybeden Biden, bu kazadan kurtulan ama ağır bir şekilde yaralanan iki oğluyla yakından ilgilendi. Ailesiyle vakit geçirmek için her hafta daha sonraları kendisiyle özdeşleştirilecek olan Amtrak treniyle başkentten evinin bulunduğu Wilmington’a gitti. Biden 2015 yılındaysa, beyin kanseri teşhisi konulan 46 yaşındaki oğlu Beau Biden’ı kaybetti. Biden’ın yaşadığı acılara, verdiği kayıplara rağmen hayatı boyunca ABD halkı için mücadele etmesi kamuoyu tarafından oldukça takdir edildi.

Biden 48 yıldır siyaset arenasında. Bu nedenle tanınırlığı yüksek ve özellikle sekiz sene boyunca başkan yardımcılığı görevini icra etmesi nedeniyle dış politika tecrübesine sahip bir isim. Fakat bu 48 yıllık siyasi tecrübe aynı zamanda taşıması güç bir bagaj.

Daha önce iki kez başkan adaylığı için yarışan Biden, 1988 yılındaki kampanyasını konuşmalarında intihal yapması nedeniyle, 2008 yılındaki kampanyasını ise Obama’nın siyahi olmasıyla ilgili yaptığı gaf başta olmak üzere birçok ırksal konuda kırdığı potlar ve yeterince destek bulamaması nedeniyle sona erdirmişti.

Biden’ın 48 yıl içinde unutulmayan bir siyasi hatası ise Anita Hill’e davranış şekli oldu. 1991 yılında, Cumhuriyetçilerin ABD Yüksek Mahkemesi yargıç adayı olarak gösterdiği Clarence Thomas, eskiden ofisinde çalışan Anita Hill tarafından cinsel taciz iddiasıyla suçlandı. Thomas’ın senato tarafından onaylanma sürecinde, Anita Hill iddialarını dile getirmek ve Thomas’ın yargıç olarak onaylanmasını engellemek amacıyla Senato’da ifade verdi. Biden ifade boyunca Hill’e oldukça kötü davrandı ve Hill’in tanık gösterme hakkını kullanmasını aktif bir şekilde engelledi. Biden her ne kadar 2019 yılında başkan adaylığını açıklamadan önce Hill’i telefonla arayıp özür dilese de Hill özrün yeterli olmadığını belirtti.

Joe Biden ve Anita Hill


Çocukluğundan beri kekeme olan Biden, yıllardır kekelemeden konuşmaya çalışsa da özellikle son yıllarda yaşlılığın da etkisiyle konuşmalarında sık sık kekelemeye başladı. Bu nedenle Cumhuriyetçilerin sert ve etik olmayan eleştirilerine maruz kalan Biden kekeme olduğunu açıkladı ve bu açıklamanın ardından, kendisine bu özelliği nedeniyle saldıranlar teker teker özür diledi.

Biden aynı zamanda, Trump’ın azil sürecini de dolaylı olarak başlatan kişi oldu. Ukrayna devletine ait bir doğal gaz şirketinin yönetim kurulu üyesi olan Hunter Biden (Joe Biden’in oğlu) hakkındaki yolsuzluk iddialarını araştırması için Ukrayna Cumhurbaşkanı’na baskı kuran ve başkanlık yetkilerini 2020 seçimleri için kötüye kullanan Trump, Kongre tarafından itham edildi ve azil süreci başladı. Biden bu olayı her ne kadar Trump’ın kendisinden ne kadar korktuğunu göstermek için kullansa da, nepotizm eleştirilerinin hedefi oldu ve oğlunun böyle bir görevde bulunmasının bir hata olduğunu kabul etmek zorunda kaldı.

Hunter ve Joe Biden

Siyasi Görüşü

Merkez kanada yakın, genellikle ılımlı sol politikaları savunan bir Demokrat olan Biden, orta sınıf bir aileden gelmesi ve basit, net, akla ilk gelen kelimelerle konuşması nedeniyle mavi yakalı seçmenin de desteğine sahip bir siyasetçi. Bu nedenle partinin sol ve merkez kanadının tam ortasında yer almayı amaçladığı söylenebilir.

Karşı Çıktığı Politikalar

 • Medicare for All (Herkes için bedava sağlık hizmeti)
 • Free College for All (Herkes için bedava üniversite)
 • Öğrenci borçlarının tamamen silinmesi

Başlıca Savunduğu Politikalar

 • Karbon salınımının vergilendirilerek azaltılması
 • Öğretmen maaşlarının arttırılması
 • Yeni uluslararası ticaret antlaşmalarının yapılması
 • Irak ve Afganistan’da sınırlı sayıda askeri birliğin bulundurulması
 • Obamacare’in kapsamının genişletilmesi
 • Öğrenci borçlarının yeniden yapılandırılması
 • Zenginlerin ödediği mevcut vergilerin oranlarının arttırılması

Güçlü Yanları

 • Dış politika tecrübesi
 • Obama’nın yakın dostu ve başkan yardımcısı olması nedeniyle, özellikle siyahi seçmen tarafından oldukça fazla sevilmesi (anketlere göre Biden’ın siyahi seçmenler arasındaki oy oranı %50)
“Obama bana güvendi, ABD halkı da güvenmeli” Biden
 • Sade ve anlaşılabilir bir söyleminin olması
 • Partinin önde gelen isimleri tarafından desteklenmesi
 • 2008/2012 seçimlerinde Obama ve Biden’a, fakat 2016 yılında Trump’a oy veren mavi yakalı seçmenin oyunu alabilecek ve Trump’a karşı seçim kazanma ihtimali yüksek bir aday olarak değerlendirilmesi

Zayıf Yanları

 • Genç ve sol kanada yakın seçmenden yeterince destek alamaması
 • Her ne kadar sonradan görüşlerini değiştirse de zamanında Irak Savaşı’na aktif destek vermesi, siyahi çocukların beyazların okuduğu okullara servisle taşınmasına karşı çıkması ve sosyal güvenlik harcamalarının kısılması gerektiğini savunması ve bunun rakipleri tarafından sık sık hatırlatılması
 • Kadınlarla konuşurken rahatsız hissettirecek şekilde fiziksel temas kurması (Çok sayıda kadın rahatsızlığını dile getirince Biden bu konu özelinde adaylığını açıklamadan önce özel eğitim aldı.)
 • Özellikle ırk, cinsiyet gibi konularda yanlış anlaşılabilecek şakalar ve gaflar yapması
 • Son yıllarda sıklıkla ne söyleyeceğini unutması, konuyla alakasız hikayeler ve anılar anlatması (Eylül ayındaki münazarada başkan adaylığından geçtiğimiz günlerde çekilen Julian Castro, “2 dakika önce söylediğiniz şeyi mi unutuyorsunuz?” diyerek Biden ile dalga geçmişti.)
Biden ve Castro arasında geçen diyalog
 • Seçilirse ABD’nin en yaşlı başkanı sıfatını alacak olması (New York Times bu nedenle Biden’ı ön seçim sürecinde desteklemeyeceğini açıkladı.)

Seçilme Şansı

Kampanyasını ilkeler ve politikalar üzerine değil, Obama dönemi tecrübesi ve Trump’ı yenebilecek tek aday olması üzerine kuran Biden, Trump’ın kendisini hedef alan her saldırısında seçmen desteğini artırmakta. Biden tecrübesi ve tanınırlığı, orta sınıf bir aileden gelmesi nedeniyle sol ve merkez kanada yakın seçmenlerin desteğini alıp Demokratları birleştirebileceğine ve küskün Cumhuriyetçi seçmeni de Sanders ve Warren’ın aksine merkez politikalar benimseyerek ikna edebileceğine inanıyor.

Fakat Biden’ın 48 yıllık geçmişiyle ilgili her yeni detay ortaya çıktığında veya Biden’ın yaptığı her gafta sol kanadın ve genç seçmenin tepkisi artıyor ve anketlerdeki oy oranında bir düşüş yaşanıyor. Özellikle son zamanlarda Sanders’in anketlerde yükselişe geçmesi ve Biden’in topladığı bağış miktarlarının giderek azalması nedeniyle ön seçimi kazanma ihtimalinin eskisi kadar yüksek olmadığı söylenebilir.

Biden, Iowa ön seçimlerinde yaklaşık %15.8 oy alarak 4. aday ve New Hampshire ön seçimlerinde %8.4 oy alarak 5. aday oldu. New Hampshire’da barajı geçemeyen ve Warren, Klobuchar, Buttigieg ve Sanders’ın gerisinde kalan Biden, ülke genelinde yapılan anketlerde de düşüşe geçti. Yarışın en tanınmış ve en tecrübeli ismi olarak bu kadar kötü sonuçlar elde etmesini Iowa ve New Hampshire’in çoğunlukla beyaz seçmenin oy kullandığı, ABD’yi yeterince temsil etmeyen eyaletler olmasına bağlayan Biden’in yarışı kazanma ihtimali giderek azalmaktadır.

Biden, 22 Şubat’ta yapılan Nevada ön seçimlerinde özellikle siyahi seçmenin desteğini yoğun bir şekilde alarak delegelerin yaklaşık %20’sini kazandı ve 2. oldu. Kendini azınlık seçmenin desteğini alabilen Sanders karşıtı merkez aday olarak konumlandırmaya çalışan Biden, kampanyasının heyecanını bu ikincilik ile arttırmayı amaçlıyor.

Fakat Biden, 29 Şubat’ta yapılacak olan ve çoğunluk olarak siyahi seçmenin oy kullandığı South Carolina ön seçimlerinde oldukça iddialı. South Carolina ve güney eyaletleri gibi siyahi nüfusun yoğun olduğu yerlerde yüksek oy alması neredeyse kesin olduğu için, en kötü senaryoda bile Biden’ın yarışı kazanma ihtimali, başka bir aday siyahi seçmenin desteğini yoğun bir şekilde almadıkça, giderek azalsa da hala mevcut.

Biden başkan adayı seçilmesi durumunda, büyük ihtimalle siyahi bir kadını başkan yardımcısı adayı olarak seçecek. Konuşulan en muhtemel iki isimse, eski 2020 Demokrat başkan adayı ve California Senatörü Kamala Harris ve eski Georgia vali adayı Stacey Abrams.