Amy Klobuchar, New York Times’in desteğini açıkladığı iki Demokrat başkan adayından biri olan (Elizabeth Warren ile birlikte), partinin merkez kanadına yakın ve pragmatik bir isim. Klobuchar, mevcut 3 kadın Demokrat başkan adayından biri ve Demokrat başkan adayları arasında yapılan anketlerde genellikle 6. sırada yer almakta. Klobuchar, 11 Şubat 2020 tarihinde yapılan New Hampshire ön seçimlerinde yaklaşık %19.8 oy alarak 3. oldu ve Warren/Biden gibi adayları geçmesiyle dikkatleri üzerine çekti.


Klobuchar, 10 Şubat 2019 tarihinde Minnesota’da yoğun kar yağışı altında, soğuk havaya rağmen oldukça yoğun bir katılımla, “Başkanınız olarak, gözünüzün içine bakıp size ne düşündüğümü söyleyeceğime, hayatım boyunca yaptığım gibi sorunlarınızı çözeceğime ve ne olursa olsun ülkeyi kalbimle yöneteceğime söz veriyorum. “ diyerek başkan adaylığını açıkladı. Yoğun kar yağışına rağmen kalabalık bir kitleyle adaylığını açıklaması çok güçlü bir iletişim yöntemi olarak değerlendirildi.

Klobuchar adaylığını açıklıyor.


Kim?


60 yaşında olan Minnesota Senatörü Klobuchar, sırasıyla Yale Üniversitesi ve Chicago Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra yıllarca özel sektörde avukatlık yaptı. Kızı Abigail’in doğumu sırasında kızının “yutkunamama” rahatsızlığıyla doğmasına rağmen 24 saatten fazla hastanede kalmasına izin verilmediği için hastaneden yeni doğan kızıyla birlikte zorla çıkarıldı. Bu olayı asla unutmayan Klobuchar, yeni doğum yapan annelerin en az 48 saat hastanede kalmasını zorunlu hale getiren bir federal yasa çıkarılması için mücadele etmek amacıyla siyasete atıldı ve Başkan Bill Clinton’ın da desteğiyle bu düzenleme federal bir yasa haline getirildi.
Siyasete atılan Klobuchar, 2000–2006 yılları arasında Minnesota’nın en kalabalık bölgesi olan Hennepin’de savcılık görevinde bulundu. Klobuchar, üniversite yıllarında yanında stajyer olarak çalıştığı eski Demokrat başkan yardımcısı Walter Mondale’in de desteğiyle 2006 yılında Minnesota’nın ilk kadın senatörü seçildi. 2006 yılından beri 3 kez seçim kazanan Klobuchar, oldukça yüksek oy oranları elde etti. 2016 seçiminde Clinton’ın %46 oy aldığı Minnesota’da, 2018 ara seçimlerinde %60 oy alan ve Trump’ın kazandığı çoğu yerde seçim kazanan Klobuchar, özellikle bu seçim zaferiyle 2018 ara seçiminin yıldızlarından biri oldu.

Klobuchar’ın yıldızını parlatan bir diğer olay ise ABD Yüksek Mahkeme Yargıç adayı Brett Kavanaugh’un adaylık süreci oldu. Senatoda onaylanmadan önce senatörler tarafından ifadesi alınan Kavanaugh, bilindiği üzere Dr. Christine Blasey Ford tarafından tecavüz iddiasıyla suçlanmış ve Ford’un ciddi ithamlarına rağmen Senato tarafından onaylanmıştı. Bu ifade sürecinde, eski bir savcı olan Klobuchar sert ve net sorularıyla gündeme geldi. Özellikle Klobuchar’ın “Hiç fazla alkol tüketiminden dolayı bilincinizi kaybettiniz mi?” sorusu üzerine yargıcın “Ya siz?” şeklindeki cevabı ve Klobuchar’ın sakinliğini koruyarak “Lütfen soruya cevap verin” demesi şeklinde gelişen diyalog, izlenme rekorları kırdı ve sonrasında yargıcın Klobuchar’dan özür dilemesine sebep oldu. Klobuchar, babasının alkol bağımlısı olması nedeniyle yargıç Kavanaugh’un sorusundan kişisel olarak etkilendiğini belirtti fakat Klobuchar’ın her şeye rağmen sakinliğini koruması ve güçlü duruşu Amerikan kamuoyu tarafından takdir edildi, bu olayla birlikte Klobuchar popülaritesini gözle görülür bir şekilde artırdı.

Klobuchar ile Kavanaugh arasında yaşanan diyalog


Siyasi Görüşü

Merkez kanada yakın, ılımlı politikaları savunan bir Demokrat olan Klobuchar, Cumhuriyetçi bir senato olduğu sürece uygulanamayacak, uygulanırsa ekonomiye zarar verecek, savunulursa küskün Cumhuriyetçilerin ve merkez Demokratların desteğini alamayacak hayali politikalar (kendi nitelendirmesiyle) yerine; ulaşılabilir, birleştirici politikaları savunan ve sonuca ulaşmak için katı ilkelerden vazgeçilebileceğini belirten pragmatik bir siyasetçidir.

Karşı Çıktığı Politikalar

 • Medicare for All (Herkes için bedava sağlık hizmeti)
 • Free College for All (Herkes için bedava üniversite)
 • Öğrenci borçlarının tamamen silinmesi

Başlıca Savunduğu Politikalar

 • Özel sağlık sigortalarının ve vatandaşların seçme şansı korunarak Obamacare’in güçlendirilmesi
 • Öğrenci burslarının arttırılması
 • Öğrenci borçlarının faizlerinin düşürülmesi
 • İlaç fiyatlarının düşürülmesi
 • Yaşlı bakımının yaygınlaştırılması ve yaşlı vatandaşların yaşam standartlarının yükseltilmesi
 • Madde bağımlılığıyla aktif bir şekilde mücadele edilmesi
 • Şiddete eğilimli olanlara silah satışının yasaklanması
 • Ortadoğu’da sınırlı sayıda askeri birlik bulundurulması
 • İsrail ile ilişkilerin Filistinlilerin hakları gözetilerek iyi bir şekilde yürütülmesi

Güçlü Yanları

 • Trump’ın seçim kazandığı bölgelerde bir Demokrat olarak seçim kazanması, daha önce hiçbir seçimi kaybetmemesi
 • Savunduğu fikirlerle partinin merkez kanadının desteğini alması, öğretmen bir annenin, gazeteci bir babanın kızı, madenci bir dedenin torunu olarak, aday olması durumunda sol kanadın desteğini alma ihtimalinin bulunması
 • Merkeze yakın diğer adaylardan; Biden’dan 18 yaş daha küçük olması, Buttigieg’den daha tecrübeli olması
 • Merkez adayların hepsi erkekken Klobuchar’ın kadın olması ve kadın hakları konusunda yıllardır mücadele etmesi, Minnesota’nın seçilen ilk kadın senatörü olması
 • Trump’ın 2016 seçimlerini Pennsylvania ve Michigan gibi Ortabatı eyaletlerini, geleneksel olarak Demokratların kazandığı mavi yakalı seçmenlerin oyunu alarak kazanması ve Klobuchar’ın bu bölgede seçim kazanabilen popüler bir siyasetçi olması
 • Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu senatoda 76 yasa geçirebilmesinin de gösterdiği üzere her görüşten insanla çalışabilen açık görüşü biri olması
 • Münazaralarda oldukça başarılı bir performans göstermesi, özellikle New Hampshire münazarasında merkez kanat seçmenin önemli bir kısmının desteğini alan Buttigieg’e yaptığı eleştirilerle Buttigieg seçmeninin oyunu alması (Klobuchar, Buttigieg’in diğer adayların siyasi tecrübelerini aşağıladığını, bunun saygısızca olduğunu ve Buttigieg’in Trump’ın azil süreci yerine çizgi film izlemeyi tercih ettiğini belirtti. Klobuchar senatör tecrübesi sayesinde birçok Amerikalıya hizmet ettiğini ve Trump’ın da tecrübesiz, yeni bir siyasetçi olarak ülkeye ne kadar zarar verdiğini vurgulayarak Buttigieg’in yeni ve tecrübesiz bir isim olmasını eleştirdi. New Hampshire seçimlerinde 3. olmasında bu başarılı eleştirilerinin payının oldukça yüksek olduğu belirtiliyor.)
Klobuchar vs. Buttigieg


Zayıf Yanları

 • Münazaralarda sık sık sol fikirlere ve adaylara saldırması nedeniyle sol seçmeni ikna etme olasılığının düşük olması
Klobuchar Medicare for All (Herkes için bedava sağlık hizmeti) politikasını eleştiriyor.
 • Beyaz olmayan seçmendeki karşılığının neredeyse hiç olmaması
 • Çoğunlukla orta yaş ve üstü seçmenden destek alması, genç seçmende karşılığının neredeyse hiç olmaması
 • Çoğunlukla maddi durumu iyi olan seçmenden destek aldığı için “elit” bir aday görüntüsü vermesi
 • Hakkında çalışanlarına kötü davrandığı iddiaların bulunması (İddialara göre Klobuchar çalışanlarına oldukça kötü davranmaktadır. Bir keresinde danışmanı kendisine salatayla birlikte çatal getirmeyi unuttuğu için çantasından bir tarak çıkartıp salatasını bu tarakla yedikten sonra, tarağı yıkaması için danışmanına fırlatmıştır. Klobuchar iddialara sert ve disiplinli, yüksek beklentileri olan bir patron olduğunu ve bu nedenle başkan seçilmesi durumunda Putin’e sert davranacağını belirterek cevap vermiştir.)

Seçilme Şansı

Iowa ön seçimlerinde delegelerin yaklaşık %12.3’ünü kazanarak 5. olan ve New Hampshire ön seçimlerinde yaklaşık %19.8 oy alarak 3. olan Klobuchar, beklentinin üzerinde oy alarak dikkatleri üzerine çekti. Seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından bağış miktarını oldukça arttıran ve Warren/Biden’dan yüksek oy alması medyada oldukça sık konuşulan Klobuchar, seçimi kazanma şansını arttırdı. Fakat özellikle beyaz olmayan seçmenin çoğunlukta olduğu 22 Şubat Nevada ön seçimlerinde delegelerin yaklaşık %4’ünü kazanarak 6. oldu ve önceki ön seçim sonuçlarına göre oldukça başarısız oldu.
Genellikle üniversite mezunu, orta-üst sınıf beyaz yaşlı ve dindar seçmenden oy alan Klobuchar, genç ve beyaz olmayan seçmenden yeterince destek alamadığı için önümüzdeki süreçteki ön seçimlerde başarılı olması ve genel anketlerde oy oranını arttırması beklenmemekte. Fakat her münazaradan sonra etkili performansı, diğer adaylara verdiği cevaplar ve yaptığı şakalarla gündeme gelen ve oy oranını giderek arttıran Klobuchar, ön seçim sürecinde başarılı olmayı hedefliyor ve adım adım adaylığa yaklaştığını belirtiyor. Klobuchar, doğru zamanı sabırla bekliyor ve diğer merkez kanada yakın olan Buttigieg (tecrübe) /Biden’dan (yaş) farkını her gün daha da belirginleştirmeye odaklanıyor.
Klobuchar, ön seçimi kazanamasa bile, merkez seçmenin desteğini garantilemek isteyen sol bir adayın başkan adaylığını kazanması durumunda iyi bir başkan yardımcısı adayı olabileceğini bildiği için diğer adaylarla da ilişkisini iyi tutmaya çalışıyor.