Eveeet. Gördüğünüz üzere MCU tam gaz devam ediyor. Bir sonraki büyük crossover final ne olur henüz bilmiyoruz (tahminlerimiz var) ama hikâye kağıtta durduğu gibi durmuyor gördüğünüz üzere. Amerikalarda geçen hikayelerden sonra Afrika’ya, İngiltere’ye gidilmişti son durağımız bu defa Çin. Filmle ilgili yorumlarıma sonradan geleceğim ama tamamını bıyık altı gülümsemeyle izledim diyebilirim. Bu filmde özellikle Çin Halk Cumhuriyeti otoritelerinin sansüründen kaçınmak için çok fazla cambazlıklar yapmışlar. Belli başlı keywordlerin ve söylemlerin özellikle dahil edilmediğini görebilmek mümkün. Aslında Marvel ve Disney çoğu filmi için bu gibi kriterlere dikkat ediyor ama özellikle Çin topraklarında geçen bu macera için ekstra efor sarf etmişler diyebiliriz.

MCU ve anlatım dilini, hikayelerin ve kahramanların gelişimini düşünürsek çoğu zaman standart bir yol haritası izler. Origin hikayelerinde bu dil çok daha belirgindir. Nedir bu kriterler, sayalım:

  1. Kahramanımız günlük hayatında zorluklarla boğuşan potansiyelini bilmeyen ve/ veya inkâr eden birisidir
  2. Bir gün bir kırılma anı yaşanır kahramanımız kendi “olması gereken” kişiden artık daha fazla kaçamaz.
  3. Olayların içine çekilir tam bu esnada kendisiyle neredeyse benzer niteliklere (güç, kaynak, mekân) sahip bir villain ortaya çıkar ve ona meydan okur.
  4. Kahramanımız kazanır ve yeni benliğine hayran kalır.

1-2 madde eksik olabilir ama genelde olaylar bu minvalde gelişir. Tabi tutmuş formülü bozmak olmaz Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings ile (bana bu filmin ismini bir daha tek seferde yazdıramazsınız) MCU kaldığı yerden devam ediyor.

78/100, Görsel dili iyi, eğlencesi tadında

Görsel dili iyi, eğlencesi tadında

Yönetmen: Özellikle MCU filmlerinde yönetmene dair ilginç veya ayırt edici bir şey söylemekte genelde zorlanıyorum. Çünkü hepimiz biliyoruz ki MCU çatısı altında iş yapan yönetmenler katı guidelinelar ve görece diğer meslektaşlarına kıyasla daha az yaratıcı özgürlükle iş yapıyorlar. Tabi bunun istisnaları var ama genelde işler böyle ilerliyor. Filmimizin yönetmeni ise düzgün çekimleri, oyunculardan aldığı verim ve genel idaresi ile serinin diğer yönetmenleri arasında yerini alıyor diyebilirim.

Senaryo: Orijinal bir şey var demek isterdim aslında ama sadece çeşitli Çin soslu basmakalıp makyajlarla süslenmiş bir MCU filmi diyebiliriz gibi geliyor bana. Tabi farklı olarak baş karakterimiz daha halkın içinden. Yani diğer kahramanlara kıyasla soylu bir aileden gelmiyor (bir yere kadar aslında, sonra işin değiştiğini görmek mümkün), zengin değil, dahi değil. Sadece zumzukları ve mangal gibi yüreği var. Bir dereceye kadar diğer “meslektaşlar”ından ayrışıyor. Tabii finale geldiğinde tüm Marvel kahramanları gibi kendi mesai saatleri içinde dünyayı yok olmaktan kurtarıyor o başka…

Oyunculuk: Standardize anlatımını bir kenara koyarsak bu filmi diğerlerinden ayıran ne var diye sorarsanız oyunculuklar diyebilirim rahatlıkla. Başrol Simu Liu kesinlikle çok iyi, sakın yanlış anlama olmasın ama ilk perde bitmeden 30 dakika boyunca Awkwafina’nın ekstra enerjik karakteri tarafından kenara itiliyor, ilk perde bitinceye kadar da Tony Leung’un karizması tarafından gölgeleniyor ki Tony Leung’a ekstra ekstra parantezler açmak lazım. Tony abimiz o kadar iyi ki MCU’nun Iron Man 3 Mandarin rezaletinin kefaretini dahi ödetiyor. Duruşu, aksiyon sahnelerinde dinamizmi, replikleri… Garibim Simu Liu’nun çok fazla yapabileceği bir şey yokmuş sanki ama yine de elinden geleni esirgememiş.

Sinematografi/ Diğer: Filmin ilk yarım saati Çin Kung-Fu estetiklerinden fena halde faydalanıyor. Dövüş koreografileri özellikle neredeyse Crouching Tiger, Hidden Dragon kalitesinde. Ama tabi ki bunu sonuna dek devam ettirmektense fabrikasyon Marvel Studios destekli CGI soslu dövüş sahnelerini boca ediyorlar ama çoğu yerde gözünüz okşanacak. Dövüş sahneleri özenli ve açık çekilmiş. Çok fazla shaky cam kullanmadan vermişler eğlenceyi diyebiliriz. Müzikler genelde sahneler ve atmosferle uyumlu, bizi sağır etmeden o anda gerçekleşen olayları arka plandan destekleyen sade otantik tınılardan oluşuyor.

Kurgu: Ekstra bir şey pek var diyemem. Bazı yerlerde keşke daha farklı editlenseydi dedirtiyor ama çizgisel anlatımın ve yıllardır değişmeyen tutmuş bir formülün varsa senaryo yazımında, hikâye anlatımında kurgu daha da değersizleşiyor. Ben sanmıyorum ki bu film çekimleri bittikten sonra anlatımı değiştirecek radikal kes-biçler yapılmış olsun. Anlatım içinde büyük tutarsızlıklar yok, belirlenen hedefe doğru ilerliyor. Bitti gitti.

Son Söz: İyi aksiyon dinamikleri olan, karizmatik bir villain ile karşımıza çıkan Shang Chi bu ayın eğlenceli alternatiflerinden birisi olabilir.