Michael Bay’in kayıp kardeşi olmalı Emmerich. Filmografileri o kadar çok benziyor ki… Birisinin Universal Soldier filmine karşılık diğerinde The Rock var. Birisi Armageddon ile dünyayı kıyametin eşiğine getirirken ötekisi 2012 ile kül tutmuş bir yok oluş söylencesini hortlattı. İki taraf da (pek beceremiyor olsalar da) bilim kurgu türüne çok düşkün. Terazinin bir tarafına Independence Day, Stargate ve Independence Day: Resurgence’i koyuyorsunuz, diğer tarafı Transformers serisi ile doldurabiliyorsunuz. Bu -ruhen- iki sanattan ve sinemadan nasibini almamış yönetmenin filmografilerinde şimdiye dek bir tane dengesiz bir nokta vardı. Michael Bay’in Pearl Harbor filmine denk gelen bir iş yoktu Emmerich’in çektikleri arasında. Artık bunu da aradan çıkarttıklarını gördüğümüze göre mutlu mesut ölebiliriz diye düşünüyorum.

Filmle ilgili yorumlarıma geçmeden önce bu ikilinin eserlerinden en çok sevdiğim sahneyi sizinle paylaşmak isterim. Huzurlarınızda Jake Gyllenhaal ve arkadaşlarının koşarak/ atlayarak/ kapıları kapayarak/ şömine yakarak soğuk havadan kaçmaları sahnesi:

https://www.youtube.com/watch?v=MjMmDsycHC0

Gerçek bir dahi işi. Binlerce yıl geçse bir benzeri gelir mi? Pek sanmam…

Yönetmen: Emmerich için “yönetmen” tabirini kullanmak ne kadar doğru bilemiyorum. Kendisinin çorbası her ne kadar yedinci sanat sayesinde kaynasa da pek sinemaperver birisi değilmiş gibi bir izlenim ediniyorum. Sanki belli periyodlarla elinde milyonlarca dolarlık çek ve 100 katı bir prodüksiyon bütçesiyle bir yapımcı dayanıyor ve zorla film çektiriyor gibi. Kötü veya vasat oyunculuklar, özensiz senaryo ve sahne çekimleri, baştan savma kurgular… Midway özelinde konuşursak üstad resmen kendi imzasını nakış gibi işlemiş. Emmerich’in işlerine aşina olup da hiçbir şey bilmeden bu filmi izlemeye giderseniz dahi tahmin edebilirsiniz, o derece. Peki,a benim zorum neydi bu filme giderken? En yakınımdaki sinemada oynayan filmlerden ikisini izlemiştim, iki tane izlemek istemediğim film vardı ve Frozen izlemek için yeterince yaşlı değildim. Yani bir nevi şartlar bunu dayattı diyebiliriz.

Senaryo: 2. Dünya Savaşının en önemli olaylarından birisinin anlatılması ilginizi çekebilir belki. Ama çekmesin. Yani bir şekilde Midway adalarının yakınlarında gerçekleşen savaşı anlatıyor film ama karakterlerin oluşumu, yan hikayeler, aptalca diyaloglar ile o kadar boğmuşlar ki konu diye bir şey kalmamış adeta. İki saat 20 dakikalık bu sinema zevkinize suikast girişiminin bir konusu olduğunu iddia etmek kesinlikle güzel olan her şeye ihanettir.

Oyunculuk: Her yönüyle bu kadar kötü bir filmi kurtaracak bir oyunculuk veya oyuncu kadrosunu ben bilmiyorum. Filmde figürasyon dahil olmak üzere tüm kadro meşhur festivallerde ödüllere boğulmuş oyunculardan oluşsa yine kurtarmaz. Ama filmin o kadar kötü yanları var ki onlara odaklanmaktan kadronun ne kadar iyi rol yaptığına odaklanamadım. Yer yer aklımda kaldıkları kadarıyla fena değildiler diyebilirim.

Sinematografi/ Diğer: Herhalde serde Almanlık olduğu için Emmerich filmlerinin genelde teknik kalitesi fena olmuyor. Efektleri ekonomik kullanmış genelde görselliği çok baltalamamış ama bazı yerlerde de kendine hâkim olamamış. Ses ve ses efektleri sizi boğmuyor ama bu kadar. Yani Misal Arslan Kral tüm yanlışlarına rağmen sırf görsel kalitesi için gidilebilecek bir filmken Midway’de bu kaliteden eser yok.

Kurgu: Hiç uğraşılmamış. Tüm çekimler yapıldıktan sonra sahneleri kronolojik sırayla dizip o piti piti yaptıkları sahneleri eleyip, montajlayıp öyle sinemaya sürmüşler. Tarihin en pahalı filmlerinden birisinden bahsediyoruz. Yaklaşık 125 milyon dolar bulamadığı için 15 yıldır bu filmi çekemiyormuş Emmerich sonunda Çin’den biraz finans desteği bulmuş da o parayı ekleyip filmi tamamlayabilmiş. Ki Çin’de geçen sahneler inanılmaz anlamsız ve filmin geneliyle uyumsuz. İşte size Çin Halk Cumhuriyeti’nden nefret etmek için bir sebep daha. Bu filmin vizyona girmesine destek veren herkes şeytanın ta kendisidir.

Son söz: Filmi izlemek için 1 saat beklediğime mi yanayım film bitsin de evime gideyim diye 3 saat bu işkenceye katlandığıma mı? Kesinlikle izlemeyi aklınızdan bile geçirmeyin…