Tom Steyer, servetinin çoğunluğunu sosyal amaçlar için harcayan başarılı bir iş insanı ve başkan adayı. 2020 Demokrat başkan adayları arasında ülke çapında yapılan anketlerde genellikle 8. sırada olan Steyer, anketlere göre Şubat ayında yapılacak olan Nevada ön seçiminde 5. ve South Carolina ön seçiminde 3. gözükmekte.

Tom Steyer, başkan adaylığını sistematik değişikliklerin önemini vurguladığı bir videoyla 9 Temmuz 2019 tarihinde açıkladı.

Tom Steyer adaylığını açıklıyor.


Kim?

62 yaşındaki Tom Steyer, New York kentinde doğdu. Sırasıyla Yale Üniversitesi ve Stanford Üniversitesinden mezun oldu. Morgan Stanley ve Goldman Sachs gibi ünlü yatırım bankalarında çalışan Steyer, 1986 yılında Farallon Capitol adındaki kendi serbest yatırım fonu şirketini kurdu. 20 milyar dolarlık bir yatırım fonuna sahip Farallon Capitol’un 26 sene boyunca yöneticiliğini yaptı. 2007 yılında Tom Steyer ve eşi Kat Taylor, 22.5 milyon dolar bağış yaparak sivil toplum örgütlerine destek verecek bir toplumsal kalkınma bankası kurdu ve bu banka aracılığıyla birçok sosyal kalkınma projesini destekledi.

Tom Steyer, yaklaşık 1.6 milyar dolar olan servetinin en az yarısını sosyal amaçlar ve çevreyi korumak için harcayacağına söz vermiş bir iş adamı. Bu nedenle özellikle 2012 yılında Farallon Capitol şirketinin yöneticiliğinden ayrıldıktan sonra yaptığı bağışları arttırdı.

2013 yılında iklim değişikliğiyle mücadele etmek ve bu konudaki toplumsal duyarlılığı arttırmak amacıyla NextGen America adındaki sivil inisiyatifi kurdu ve kapsamlı iklim değişikliği politikalarını savunan birçok siyasi isme 68 milyon dolar miktarında bağış yaptı.

Özellikle seçimlerden önce gençlerin sandığa gitmesi için milyonlarca dolarlık kampanyalar gerçekleştirdi. 2017 yılında Trump’ın azledilmesi için kamuoyu baskını oluşturmayı amaçlayan ve azil sürecini destekleyen Demokratlara bağış yapan “Need to Impeach” hareketini başlattı. Bu hareket sayesinde Steyer, Trump’ın azledilmesi için kamuoyu baskısını arttırdı ve özellikle birçok ılımlı Demokrat siyasiyi azil sürecini desteklemesi konusunda ikna etti.

Kişisel servetini çevreyi korumak, Demokrat adayların seçimleri kazanmasını sağlamak için harcayan Steyer, özellikle Demokrat Parti içinde oldukça sevilen ve takdir edilen bir bağışçı olarak tanınmakta.

Tom Steyer, münazaralarda özellikle Bernie Sanders’ın savunduğu çoğu görüşü onaylamasıyla, Sanders’ın Demokrat aday olmasından rahatsız olmayacağını belirtmesiyle ve milyarder bir iş insanı olmasına rağmen zenginlerden daha fazla vergi alınması gerektiğini savunmasıyla sol kanat seçmenin bir kısmının da sempatisini kazandı.

Tom Steyer “milyarderlerin” var olup olmaması gerektiği konusundaki görüşünü açıklıyor.


Siyasi Görüşü

Tom Steyer, genellikle sol politikaları savunmakla beraber kendini belirli bir ideolojiyle tanımlamayan ve özellikle kendini “kurulu düzen” (establishment) karşıtı olduğunu belirten bir siyasi.

Karşı Çıktığı Politikalar

 • Herkes için ücretsiz sağlık hizmeti (Medicare for All)

Savunduğu Politikalar

 • Obamacare’in kapsamının genişletilerek maddi durumu yetersiz olanlara ücretsiz sağlık hizmetinin sunulması
 • Özel hapishanelerin kapatılması
 • Temiz suya erişim hakkının anayasal bir hak olarak yeniden düzenlenmesi
 • Zenginlerden daha fazla vergi alınması
 • Anayasa Mahkemesinin üye sayısının arttırılarak muhafazakar yargıçların çoğunluğuna son verilmesi
 • Kongre üyelerinin görev süresinin 12 yılla kısıtlanması
 • Evden oy kullanma imkanın getirilmesi
 • Temsilciler Meclisi ve Senato’dan geçen yasaların halk oylamasına sunulması
 • İklim değişikliği ile aktif mücadele edilmesi

Güçlü Yanları

 • Sınırsız bir bütçesi olması (Tom Steyer başkanlık kampanyası boyunca kişisel servetinden yaklaşık 200 milyon dolar harcadı. Bu paranın çoğunu televizyon reklamlarına harcayan Steyer, özellikle diğer adayların çok kampanya yapmadıkları Nevada ve South Carolina eyaletlerinde bu reklamları yayınlayarak bu eyaletlerdeki oy oranını yükseltmeyi amaçlıyor.)
 • Demokrat Parti nezdinde sevilen bir bağışçı olması (Halk tarafından tanınırlığı her ne kadar fazla olmasa da özellikle yaptığı siyasi bağışlar nedeniyle Demokrat Partinin önde gelen isimleri ve özellikle yerel siyasiler tarafından oldukça sevilmekte.)
 • Diğer adaylara nazaran pozitif bir kampanya yürütmesi (Steyer diğer adaylar gibi sert ve kırıcı eleştirilerde bulunmamakta ve genellikle pozitif içerikli bir kampanya yürütmektedir. Böylece her aday seçmeninin genellikle sempati duyduğu bir isim.)

Zayıf Yanları

 • Az tanınır bir aday olması (Tom Steyer daha önce hiçbir siyasi görevde bulunmadığı için tanınırlığı oldukça az olan ve çoğu seçmenin daha önce adını duymadığı bir aday.)
 • Kampanyasını kişisel servetiyle finanse etmesi (Özellikle paranın siyaset üzerindeki etkisinin azaltılmasının ana gündem maddelerinden biri olduğu bir seçim döneminde Steyer’in kampanyası için kişisel servetinden milyonlarca dolar harcaması eleştirilmektedir.)
 • Kampanyasının belirli bir odak noktası olmaması ( Tom Steyer, genellikle diğer adayların savunduğu görüşlere katıldığını belirtmekte ve özellikle kendisini diğer adaylardan ayıracak olan politikaları, özellikleri vurgulamakta zorlanmaktadır.)
 • Geçmişte yöneticisi olduğu serbest yatırım fonu şirketinin çevreye zarar veren kömür enerjisi projelerine ve başkan adayı olduktan sonra kapanmasını savunduğu özel hapishanelere yatırım yapması (Bu nedenle Steyer, iki yüzlülükle suçlanmaktadır.)

Seçilme Şansı

3 Şubat 2020 tarihinde yapılan Iowa ön seçiminde eyalet delegelerinin %0.3’ünü ve 11 Şubat 2020 tarihinde yapılan New Hampshire ön seçiminde %3.6 oy alarak 6. olan Steyer, elde ettiği bu kötü sonuçlara rağmen adaylıktan çekilmeyeceğini açıkladı.

Diğer başkan adayları Iowa ve New Hampshire ön seçimlerine odaklanırken, Steyer kampanya sürecinde özellikle Nevada ve South Carolina ön seçimlerine odaklandı ve bu eyaletlerde yüklü miktar para harcayarak sayısız televizyon reklamı verdi. Özellikle orta-yaş üstü seçmende etkili olan televizyon reklamları işe yaradı ve yapılan son anketlere göre Steyer’ın oy oranı Nevada ön seçimlerinde %10.5 ve South Carolina ön seçiminde %17 civarında seyretmektedir.

Tom Steyer’in 22 Şubat 2020 tarihindeki Nevada ve 29 Şubat 2020 tarihindeki South Carolina ön seçimlerinde düşük oy alması durumunda adaylıktan çekilmesi bekleniyor. Bu durumda özellikle sol kanada yakın seçmen ve siyasiler Steyer ile Sanders arasındaki dostluğu vurgulayarak Steyer’in Sanders’i desteklemesini arzuluyor.