Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu (ICIJ) 12 milyona yakın dosyadaki verilere dayanarak dünya liderlerine, siyasetçilere ve ünlülere ait gizli finansal bilgileri kamuoyuyla paylaştı.

Pandora Papers (Pandora Belgeleri) adı verilen dosyada, aralarında Ürdün Kralı II. Abdullah, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve ailesi, Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy ve eski İngiltere Başbakanı Tony Blair gibi birçok dünya lideri ve ünlünün vergi cennetlerinde bulunan hesaplarına ilişkin bilgiler aktarılıyor.

Belgelerde ayrıca Türkiye, Amerika Birleşik Devletleri, Hindistan, Brezilya ve başka ülkelerden 130 milyarderin hesaplarına ilişkin ayrıntılara da yer veriliyor.

Deutsche Welle Türkçe, The Washington Post, Süddeutsche Zeitung, BBC, Istories, El Pais, Le Monde ve The Guardian’ın da aralarında olduğu 150 medya ortağı yaklaşık iki yıl boyunca kimliği bilinmeyen birisi tarafından sızdırılan 2,94 terabayt boyutundaki verileri inceledi.

Kim Pandora Papers Haberini Görmedi?

Hangi mecranın nasıl gördüğü kısmına geçmeden önce kısaca hangi mecraların görmediği konusunda Türkiye’ye bakacak olursak; Hürriyet ve Milliyet gibi hatta Yeni Akit gibi hükümete yakın diğer haber kuruluşları, Pandora Papers haberini görürken Sabah, Yeni Şafak, Türkiye Gazetesi, GZT gibi haber mecraları haberi görmedi.

Bu mecraların genel olarak hangi holding ya da medya grubuna dahil olduğuna bakacak olursak; Ahmet Albayrak’ın kurucusu olduğu Albayrak Medya Grubu ve Turkuvaz Medya Grubu. Yani AKP hükümetine tamamen destek vermesi ile bilinen medya grupları.

Ancak elbette Hürriyet ve Yeni Akit gibi mecraların sadece haber sitelerinde ilk gün Pandora Papers haberini yayınladığını, sonraki günlerde bu “ifşalara” karşı olarak haber ve köşe yazıları yayınladıklarını da unutmamak lazım.

Hangi Mecralar Pandora Papers Haberini Nasıl Gördü?

(Not: Aşağıdaki yer alan haberler, mecraların sadece internet sitesinde yer alanlar)

Pandora Papers’ı haberleştiren Türkiye’deki ve bazı dünya basınından örnekler ise şöyle:

Pandora Papers “offshore”un sır kutusunu açıyor – DW Türkçe

Pandora Papers; Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenskiy, Lübnan Başbakanı Necib Mikati, Kenya Cumhurbaşkanı Uhuru Kenyatta, Ekvator Cumhurbaşkanı Guillermo Lasso Mendoza, Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev’in ailesi, Şili Devlet Başkanı Sebastián Piñera’nın çocuğu ve eski İngiltere Başbakanı Tony Blair’in denizaşırı ilişkilerini ortaya koyuyor.

Diğer yandan Sızan belgelerde Shakira, Elton John gibi ünlü sanatçılar ve eski IMF Başkanı Strauss-Kahn da var.

“Saray”dan gelen paralar vergi cennetinde  – DW Türkçe

AKP hükümetinden aldığı sayısız ihale ile gündeme gelen Rönesans Holding’in, bir yandan kamunun parasıyla Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nı inşa ederken diğer yandan vergi cennetine 210 milyon dolar aktardığı ortaya çıktı.

Offshore hesaplarına milyarlarca dolar kaçırmışlar – Karar

“Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu”nun dünyanın farklı yerlerindeki 14 firmadan elde ettiği yaklaşık 12 milyon belgeyi inceleyen Deutsche Welle, Ukrayna, Kenya, Çek Cumhuriyeti liderleri ve para patronu IMF’nin eski başkanı Strauss-Kahn’ın ve Türkiye’den de Rönesans Holding’in kurucusu, Erman Ilıcak’ın annesi Ayşe Ilıcak’ın da isminin geçtiği belgelere ulaştı.

Tüm dünyada eş zamanlı olarak yayınlanan ve Deutsche Welle’nin incelediği Pandora Papers belgeleri Türkiye’den de Rönesans Holding ile ilgili çarpıcı iddiaları gündeme getirdi.

Son beş yılda yaklaşık 16 milyar liralık 10 ihale alan Rönesans Holding; Pandora Papers belgelerine göre vatandaşların vergileriyle ödenen kamu projelerinden elde ettiği kârların bir kısmını vergiden kaçınmak için Britanya Virjin Adaları’na aktarıyor. Belgelerde Ayşe Ilıcak’ın, Alcogal firması aracılığıyla Dolmine International Ltd. ve Covar Trading Ltd. adlı iki şirket kurduğu iddia ediliyor.

Pandora papers: tax avoidance revelations prompt outraged denials – The Guardian

The Guardian ve diğer küresel medya ortakları tarafından yayınlanan sızıntı, ABD’nin Güney Dakota eyaleti de dahil olmak üzere offshore konusunda öncü rolü ortaya koydu. Ayrıca, geçmiş ve şimdiki dünya liderlerinin yanı sıra diğer politikacılar ve üst düzey kamu görevlileri tarafından yargı yetkilerinin kullanıldığını da gösterdi.

Biden yönetimi, Pandora açıklamalarının ardından “büyük şirketlere destek veren haksız planları çökerteceğini” söyledi. Beyaz Saray tarafından yayınlanan bir tweet’te, “Çalışkan Amerikalılarla uğraşmanın ve süper zenginlerin adil paylarını ödemelerini sağlamanın zamanı geldi” dedi.

Pandora Papers: World leaders deny wrongdoing after leaks – BBC

Pandora Belgeleri olarak adlandırılan 12 milyon dosya, tarihteki en büyük sızıntıyı oluşturuyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Ürdün Kralı II. Abdullah bin El-Hüseyin, dosyalarla bağlantılı mevcut ve eski 35 lider arasında yer alıyor.

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, Başkan Putin ve yakın çevresinin üyeleriyle bağlantılı gizli serveti detaylandırdıktan sonra “doğrulanmamış” bilgilerin güvenilirliğini sorguladı.

Ürdün Kraliyet Sarayı, Kral Abdullah’ın yurt dışında mülk sahibi olmasının “olağandışı veya uygunsuz” olmadığını söyledi.

Pandora Papers: Hangi liderlerin ne kadarlık gizli serveti var? – Gazete Duvar

Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu’nun ortaya çıkardığı belgelerle, 35 liderin vergi cennetlerindeki servetleri ortaya saçıldı.

Pandora Papers sızıntısı nedir? Offshore ne demek? Pandora’da hangi isimler var? – Dünya Haberleri – Habertürk

Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu (ICIJ) “Pandora”nın kutusunu açtı… 117 ülkeden 600’ün üstünde gazetecinin incelediği yaklaşık 12 milyon belge, “offshore” ve vergi cennetleri ile ilgili çarpıcı bilgiler içeriyor.

Türkiye’den DW Türkçe’nin ortak olduğu bu inceleme süreci “Pandora Papers” adıyla anılıyor.

Pandora Papers: Dünya liderlerinin gizli serveti ve ilişkileri – Bianet

WikiLeaks’le beraber dünyanın en büyük sızıntılarından olan Panama Papers’ı dünyaya duyuran Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu (The International Consortium of Investigative Journalists / ICIJ) yeni bir sızıntıya imza attı.

Pandora Papers ismiyle 117 ülkeden 600’den fazla gazeteci, 12 milyon belgeyle yaptıkları haberlerle, vergi cennetleri sisteminin nasıl çalıştığını hiç olmadığı kadar açık bir şekilde gözler önüne serdi.

Pandora Papers; FinCen Files, Paradise Papers, Panama Papers ve LuxLeaks’in ardından son yedi yıldaki bir dizi sızıntının en sonuncusu.

Türkiye’den de Rönesans Holding’in vergi cennetlerine 210 milyon dolar kaçırdığı ortaya çıktı.

Pandora Papers nedir? Pandora Belgeleri’nde kimlerin ismi geçiyor? – Evrensel

Pandora Belgeleri 35 mevcut ve eski ülke lideri ile 300’den fazla kamu çalışanının off-shore şirketleri ve hesaplarına dair detayları ortaya çıkardı.

Explainer: What are the Pandora Papers? | Pandora Papers News – Aljazeera

Pandora Papers, düzinelerce dünya lideri ve yüzlerce kamu görevlisinin yüz milyonlarca dolarlık varlıkları gizlemek için offshore vergi cennetlerini kullandığını ortaya çıkardı.

Pandora Papers Leak: What to Know – The New York Times

Yaklaşık 12 milyon sızdırılmış gizli mali kayıttan elde edilen ifşalar, dünya çapında güçlü kamu figürlerinin gizli zenginliğine ışık tuttu. Paralarını nasıl saklıyorlar ve bu bilgi neden önemli?

“Pandora Papers” bring renewed calls for tax haven scrutiny – AP

Dünyanın en zengin ve en güçlü insanlarının birçoğunun servetlerini vergi tahsildarlarından saklamasına izin veren mali gizliliğe son verilmesi için çağrılar geçtiğimiz Pazartesi günü artış gösterdi.

The Pandora Papers’ political fallout grows – The Washington Post

Pandora Papersi’ın piyasaya sürülmesinden bir gün sonra, etkisi tüm dünyada ses getirmeye devam ediyor. Washington Post ve diğer haber kuruluşları, siyasi liderlerin yolsuzluklarını ortaya çıkardı, ABD’deki büyümesini inceledi ve gizliliğin varlıkları hükümetlerden, alacaklılardan ve zengin ve güçlüler tarafından istismar edilen veya sömürülenlerden nasıl koruduğunu gösterdi.

Pandora Papers show how tax havens are part of the global inequity problem – NPR

Pandora Belgeleri olarak adlandırılan devasa bir finansal belge hazinesi, yaklaşık 100 ülkeden 330’dan fazla politikacı da dahil olmak üzere dünyanın yüzlerce küresel seçkininin denizaşırı finansal anlaşmalarını ifşa etti.

Meet the European leaders named in the Pandora Papers – Politico

Veri sızıntısında düzinelerce Avrupalı ​​figürden bahsedildi – büyük isimleri sizin için özetledik.

Pandora Papers ifşa etti! İşte dünya liderleri ve ünlülerin “gizli” malvarlıkları – İnternet Haber

Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu (ICIJ) 12 milyona yakın dosyadaki verilere dayanarak dünya liderlerine, siyasetçilere ve ünlülere ait gizli finansal bilgileri kamuoyuyla paylaştı.

Pandora Belgeleri: Katar Kraliyet Ailesi, İngiltere’nin en pahalı evlerinden ikisini alırken damga vergisi ödemedi – BBC Türkçe

Pandora Belgeleri, Katar Kraliyet Ailesi’nin, İngiltere’nin en pahalı evlerinden ikisini 18,5 milyon sterlinlik (yaklaşık 223 milyon TL) damga vergisinden kaçınmalarına izin veren bir anlaşmayla satın aldıklarını ortaya koydu.

Rönesans: Mevzuata aykırı bir transfer yok – Son Haberler – Milliyet

Rönesans Holding’in, Pandora Papers’taki iddialara ilişkin olarak yaptığı açıklamada, “Rönesans, hiçbir zaman yurt içinden yurt dışına yerel ya da uluslararası mevzuata aykırı herhangi bir fon transferi yapmamıştır. Bu konularla ilgili tüm beyan, bildirim ve açıklamalar ilgili yerel ve uluslararası mevzuata uygun olarak ilgili makamlara yapılmıştır” denildi. Açıklamada, Rönesans Holding’in, hakkındaki iddialarla ilgili kamuoyuna açıklama yapma gereği duyduğu belirtildi.

Pandora’nın sırları dünyayı karıştırdı – En Son Haberler – Hürriyet

Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu bu kez ‘Pandora Belgeleri’ ile dünyayı karıştırdı. Belgelerin liderler, iş insanları ve ünlülerle dair mali sırları ifşa ettiği belirtiliyor.

Pandora Papers açıldı: Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve ailesi hakkında şok iddialar! – Aykırı

Dünyada birçok ülkeden siyasilerin ve ünlü isimlerin bulunduğu bir grup insanın servetlerini nasıl gizlediğini, vergiden nasıl kaçındıklarını ve bazı örneklerde de nasıl para akladıklarını gösteren yaklaşık 12 milyon sızdırılmış belgeden oluşan Pandora Belgeleri yayımlandı. Belgelerde Türkiye’den 220’den fazla ismin bulunduğu belirtildi. Listede dikkat çeken isim ise Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev oldu.

Pandora Papers: Leaked documents expose financial affairs of global elite – Independent

300’den fazla dünya liderinin , politikacının ve iş dünyasındaki nüfuzlu şahsiyetlerin gizli offshore serveti, şimdiye kadarki en büyük finansal veri sızıntılarından birinde ortaya çıktı.

Pandora Papers leaked documents show Jordan’s King and others skirt taxes – Fortune

Pazar günü dünya çapında yayınlanan devasa Pandora Papers sızıntısının analizine bakılırsa, servetinizi vergi dairelerinden gizlemek istiyorsanız zengin – son derece zengin – olmanıza yardımcı oluyor.