Son birkaç aydır neredeyse bütün dünyada korona salgını nedeniyle gündelik hayat durdu ve çoğu ülkede salgının yayılma hızının azaltılması amacıyla olağanüstü önlemler alındı. Alınan önlemler doğrultusunda birçok ülkede yapılması planlanan kalabalık toplantılar, büyük mitingler, kapı kapı dolaşılan seçim çalışmaları iptal edildi.

Özellikle salgından önce belki de dünyadaki en önemli gündem konularından biri olan ABD 2020 Başkanlık Seçimleri de korona virüsünden etkilenen unsurlardan biri oldu. 27 Mart 2020 günü itibariyle, ABD 124.686 kişiyle dünyada en çok korona pozitif teşhisi konan kişiye sahip ülke konumunda bulunmakta ve korona nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 2191 kişiye ulaşmış durumda. Eski başkan yardımcısı Joe Biden ve Vermont senatörü Bernie Sanders’in aday olarak yarıştığı Demokrat Parti başkan adaylığı ön seçimi ve başkanlık kampanyaları da bu gelişmelerden oldukça etkilendi.

Bu Yazıdaki Amacım Ne?

Bu yazıda özellikle Demokrat başkan adayları Joe Biden ve Bernie Sanders’in korona günlerinde siyasi kampanyalarını nasıl yürüttüklerini, başarılı bir şekilde dijital ortama nasıl taşıdıklarını ve küresel bir salgın sürecinde hangi siyasal iletişim yöntemlerini tercih ettiklerini elimden geldiğince anlatmaya çalışacağım. Böylece bu yazının, ülkemizdeki özellikle kuruluşu sosyal izolasyon ve korona günlerine denk gelen Ali Babacan genel başkanlığındaki DEVA Partisi ve yeni kurulan Ahmet Davutoğlu genel başkanlığındaki Gelecek Partisi ve korona günlerinde siyaset yapmak, söylemlerini yaymak isteyen bütün siyasi partiler için de uygulanabilecek fikirler ortaya koyan bir yazı olmasını amaçlamaktayım.

Dijital Halk Toplantıları

Korona salgının etkileri artmaya başlayınca Sanders ve Biden kampanyalarında yer alan bütün halk toplantılarını, siyasi etkinliklerini iptal ettiler ve bütün kampanya çalışanlarının evden çalışmalarına yönelik talimat verdiler. Ayrıca Bernie Sanders 78 ve Joe Biden 77 yaşında olmaları sebebiyle risk grubuna dahil oldukları için dışarıya çok sık çıkmama kararı aldılar. Bu nedenle bütün halk toplantıları ve benzeri toplantılar dijital ortama taşındı.

Biden Kampanyası

 • İlk dijital halk toplantısı denemesini eski başkan yardımcısı Joe Biden, Illinois dijital halk toplantısıyla gerçekleştirdi. Biden’in Facebook Live üzerinden düzenlediği ve katılımcıların sesli bir şekilde katılıp soru sorabildikleri interaktif dijital halk toplantısı teknik sorunlar nedeniyle sadece 15 dakika sürebildi.
Biden dijital halk toplantısında
 • Biden, bu başarısız denemeden sonra kendi evinde profesyonel bir televizyon stüdyosu kurdu. Bu stüdyo aracılığıyla hem televizyon programlarına kaliteli bir ses ve görüntüyle uzaktan katılma imkanı yakaladı hem de dijital halk toplantılarını bu stüdyodan gerçekleştirdi. Biden özellikle korona salgınına karşı alınması gereken önlemleri, Trump’ın korona krizini yönetmesi konusundaki eleştirilerini ve seçim vaatlerini bu stüdyoda çektiği videolarla ve gerçekleştirdiği dijital halk toplantılarıyla açıklamaya başladı. Özellikle geçtiğimiz günlerde genç seçmenlere yönelik “Happy Hour” temalı halk toplantısı Biden destekçileri arasında oldukça takdir gördü ve Biden destekçisi gençler evlerinde bir yandan içki içip bir yandan Biden’i dinleme fırsatı yakaladılar.
Biden destekçileri dijital Happy Hour’da
 • Biden, ayrıca kendi evinde kurduğu stüdyoda Obama yönetiminde görev almış ve Ebola salgınıyla mücadele etmiş sağlık uzmanlarını ağırlamakta ve onlarla korona salgınıyla ilgili insanların uygulayabilecekleri kişisel korunma yöntemler ve Trump’ın alması gereken tedbirler hakkında bilgilendirme amaçlı dijital halk toplantıları gerçekleştirmektedir.

Sanders Kampanyası

 • Bernie Sanders, korona günlerindeki ilk dijital halk toplantısını Vermont’ta bulunan evinin salonunda şömine başında gerçekleştirdi. Etkinliğin adı temaya uygun bir şekilde “Bernie Sanders ile Şömine Başı Sohbeti” idi. Sanders kampanyasının 1 milyondan fazla kişinin izlediğini belirttiği dijital sohbet, Youtube, Twitch, Twitter gibi sosyal medya mecralarından aynı anda yayınlandı ve Sanders kampanyası direktörü Faiz Shakir seyircilerden gelen soruları Bernie Sanders’a yöneltti. Etkinliğin Sanders’in salonunda ve şömine başında gerçekleşmesi dolayısıyla katılımcılar etkinliğin oldukça samimi ve içten olduğu yönünde yorumlarda bulundu.
Dijital Şömine Başı Sohbeti
 • Bernie Sanders, gerçekleştirdiği halka açık dijital yuvarlak masa toplantılarında sık sık Alexandria Ocasio-Cortez, Ilhan Omar, Rashida Tlaib gibi gençler ve sol seçmen arasında oldukça popüler olan siyasi isimleri konuk etmektedir. Böylece hem izleyici sayısını arttırmakta hem de özellikle “Herkes için ücretsiz sağlık hizmeti” politikasını detaylı bir şekilde konuşma fırsatı yakalamaktadır. Bu canlı yayınlarında Sanders, özellikle konuk aldığı siyasiyi dinlemekte ve bazı sorular sormaktadır. Böylece dinleyen, başkalarının fikirlerine önem veren bir lider imajı oluşturmaktadır.
 • Sanders etkinliklerinde #FeelTheBern sloganı yerine artık, #StreamTheBern sloganını kullanarak kampanyasının temel sloganını da dijital ortamla uyumlu bir hale getirmiştir.
Bernie Sanders ve AOC

TikTok Uygulaması

Sanders Kampanyası

 • Bernie Sanders, ABD’de özellikle gençlerin yoğun bir şekilde kullandığı TikTok uygulamasını korona günlerinde aktif bir şekilde kullanmaya başladı. Sanders kampanyası, TikTok üzerinden Sanders destekçilerinin oluşturduğu kısa ve eğlenceli videoları paylaşmakta. Özellikle “Herkes için ücretsiz sağlık hizmeti” gibi politikaların eğlenceli ve özgün bir şekilde vurgulandığı bu TikTok videoları oldukça yoğun bir şekilde izlenmekte ve paylaşılmakta.

https://www.tiktok.com/@bernie/video/6805611024750857477?refer=embed

Sanders’in 6 milyondan fazla izlenirse Minecraft oynamayı öğreneceğini belirttiği TikTok videosu

Genç seçmen nezdinde destek bulmakta oldukça zorlanan Biden’in TikTok hesabı bulunmamaktadır.

Uzmanlar Kürsüde

Biden Kampanyası

 • Joe Biden, bilim insanları, uzmanlar ve doktorlardan oluşan bir “Halk Sağlığı Danışma Komitesi” oluşturdu ve düzenli olarak bu komiteyle görüşerek korona salgınına karşı alınması gereken tedbirleri konuşmaktadır. Özellikle korona ile mücadele planını bu uzman komiteye danışarak oluşturan Biden, bu planı bizzat kendisi açıklamak yerine Obama yönetiminde Ebola salgının önlenmesi konusunda etkin rol oynamış Ebola Koordinatörü Ron Klain’in açıklamasını tercih etmiştir.
Ron Klain, Biden’ın planını açıklıyor ve Trump’ı sert bir şekilde eleştiriyor.

Sanders Kampanyası

 • Bernie Sanders da özellikle gerçekleştirdiği dijital halk toplantılarında doktorlara ve uzmanlara yoğun bir şekilde söz vermekte ve özellikle korona salgını başlamadan önce “Herkes için ücretsiz sağlık hizmeti” politikası uygulansaydı ABD’de bu salgının bu kadar yoğun ve hızlı bir şekilde yayılmayacağını vurgulamaktadır.

Sonuç olarak her iki lider de kendi konuşma sürelerini azaltarak sözü doktorlara ve halk sağlığı uzmanlarına, bilim insanlarına bırakmaktadır.

Dijital Konserler

Sanders Kampanyası

 • Sanders kampanyası, genellikle dijital halk toplantılarından önce veya verilen aralarda Bernie Sanders’i destekleyen şarkıcıların veya ünlü müzik gruplarının konserlerini yayınlamaktadır. Böylece izleyenlerin sıkılmaması sağlanmakta ve dijital etkinliklere yönelik ilgi canlı tutulmaktadır.
Jim James, Sanders dijital halk toplantısından önce konser veriyor

Online Mesajlaşma

Sanders/Biden Kampanyası

 • Her iki kampanya da çeşitli uygulamalar kullanarak seçmenleri ikna etmek için iletişim bilgileri kampanyalara verilmiş olan seçmenlere çeşitli mesajlar atmaktadır. Bu mesajlar, öncesinde kısa bir dijital eğitim almış gönüllü destekçiler tarafından online ve canlı bir şekilde atılmaktadır. Böylece seçmenler otomatik cevap veren bir sistemle konuşmadığını anlamakta ve canlı bir insanla sohbet etmektedir. Mesajları atan ve ikna etmek için sohbet yürüten gönüllüler herhangi bir konuda zorlandıkları zaman kampanya ile iletişime geçmekte veya önceden hazırlanmış “Sıkça Sorulan Sorular” kısmından adayların siyasi duruşları hakkında bilgi edinebilmektedir.

Podcast ve Dijital Gazete Yayını

Biden Kampanyası

 • Joe Biden, geçtiğimiz günlerde destekçilerine; okuduğu kitapları, makaleleri ve güncel konular hakkındaki politikalarını içeren periyodik bir dijital gazete yayımlayacağını ve güncel meseleler hakkında, çeşitli ünlü konukların katılımıyla gerçekleşecek bir podcast yayını yapmaya başlayacağını duyurdu.

Korona Günlerinde Münazara

 • 15 Mart 2020’de Arizona’da canlı seyircilerin katılımıyla gerçekleştirilmesi planlanan münazara korona salgını nedeniyle Arizona’da değil, seyircisiz bir şekilde, sterilize edilmiş bir televizyon stüdyosunda gerçekleştirildi. Münazarada Sanders ve Biden’ın konuştuğu kürsülerin arasından en az 1 metre olmasına dikkat edildi ve ikili el sıkışmak yerine, dirseklerini kullanarak selamlaşarak sosyal mesafeyi koruma mesajı verdi.
Biden ve Sanders selamlaşıyor.

Not: Korona salgınından önce bu yazıyı genel olarak ABD Demokrat başkan adaylığı ön seçiminde uygulanan ve ülkemizde de uygulanma olasılığı olan kampanya metotları şeklinde kurgulamıştım. Umarım korona salgını bittiğinde, bu kampanya metotları hakkındaki yazımı da paylaşmayı planlamaktayım. Bu yazıda bahsettiğim veya bir sonraki yazıda bahsedeceğim korona salgınından önce uygulanan kampanya metotları konusunda özel olarak konuşmak isterseniz, benimle Twitter adresim üzerinden (https://twitter.com/yunuserdolen) iletişime geçebilirsiniz. Sağlıkla kalın, evde kalın!