Demokrat başkan adayı Joe Biden tarafından 3 Kasım 2020 ABD Başkanlık seçimleri için Demokrat başkan yardımcısı adayı seçilen California Senatörü Kamala Harris, ABD tarihinin Cumhuriyetçi veya Demokrat Parti’den aday gösterilen ilk siyah kadın, ilk Asya ve Hint kökenli başkan yardımcısı adayı oldu.

Kim?

Bir sivil hak protestosunda tanışan Hindistan göçmeni bir kanser araştırmacısı annenin ve Marksist bir akademisyen olarak tanınan Jamaika göçmeni bir ekonomist babanın çocuğu olan 55 yaşındaki California senatörü Kamala Harris, California eyaletinin Oakland kentinde doğdu. 7 yaşındayken anne ve babaları boşanan Kamala Harris’i ve kız kardeşi Maya Harris’i, annesi Shyamala Gopalan Harris tek başına büyüttü. Kamala Harris, çoğunlukla beyazların yaşadığı bir mahallede bulunan okula servisle giderek eğitim hayatına başladı, liseyi annesinin işi nedeniyle Kanada, Quebec’te okudu, ardından Washington D.C.’de bulunan tarihi bir siyah üniversitesi olan Howard Üniversitesi’nde siyaset ve ekonomi, California Üniversitesi’nde ise hukuk bölümlerini bitirerek 1990 tarihinde California Alameda Bölge Savcılığı’nda bölge savcı yardımcısı olarak çalışmaya başladı. Kamala Harris’in kansere yakalanan annesi Shymala Gopalan Harris, 2009 tarihinde vefat etti.

Kamala Harris ve annesi Shymala Harris

Başarılı bir hukukçu olan Kamala Harris, 1998 yılında San Francisco Bölge Savcısı Terrence Hallinan tarafından işe alındı ve bölge savcı yardımcısı oldu. Hukuki süreçlerde savcı Hallinan ile uyuşmazlık yaşayan Harris, 2003 San Francisco Bölge Savcılığı seçimlerinde savcı Hallinan’a rakip oldu ve Hallinan’ın suçla mücadele konusunda yetersiz, etkisiz bir savcı olduğunu belirterek girdiği seçimleri %56 oyla kazanarak California’nın ilk siyah bölge savcısı seçildi.

2010 yılında California Eyalet Savcısı adayı olan Kamala Harris, Demokrat Parti’nin önde gelen isimlerinin desteğini aldı ve oldukça yakın geçen bir seçimi Cumhuriyetçi rakibine karşı %0.8 oy farkıyla kazanarak California’nın ilk siyah, ilk Asya kökenli ve ilk kadın eyalet savcısı oldu.

Savcılık kariyeri boyunca hem tartışmalı hem de oldukça takdir edilen kararlara imza atan Kamala Harris, 24 senedir California Senatörü olan Demokrat Barbara Boxer’in 2016 seçimlerinde aday olmayacağını açıklamasının ardından Demokrat senatör adayı oldu ve bir başka Demokrat adaya karşı yarıştığı genel seçimde %61.6 oy oranıyla California Senatörü seçildi. Kamala Harris, bu zaferiyle ABD tarihinin ikinci siyah kadın senatörü ve ilk Hint kökenli senatör unvanlarını aldı.

2020 Demokrat Başkan Aday Adaylığı

21 Ocak 2019 tarihinde, 2020 Demokrat başkan aday adaylığını ilan eden ve kısa sürede milyonlarca dolar bağış toplayan ve California’da yaklaşık 20.000 kişilik bir miting düzenleyen Kamala Harris, yarattığı bu heyecanı başkan adaylığı kampanyası boyunca sürdüremedi ve destek oranı anketlerde giderek düşmeye başladı. Özellikle sağlık sigortası gibi ön seçim sürecinde önem teşkil eden konularda net bir duruş sergilemeyen, savcılık geçmişinin net bir öz eleştirisini vermeyen, beklenenin aksine siyah seçmenin yeterince desteğini alamayan ve sol ile merkez kanat arasında kendini konumlandırmakta zorluk çeken Kamala Harris, 3 Aralık 2019 tarihinde başkan adaylığı yarışından çekildi ve Mart ayında Joe Biden lehine desteğini açıkladı. Kamala Harris, seçim kampanyası boyunca kendi politikalarını ve dünya görüşünü açıklamaktan ziyade yaptığı sert Donald Trump eleştirileriyle gündeme geldi.

Kamala Harris’in Trump’ı sert bir şekilde eleştirdiği reklamı

Siyasi Görüşü

Kamala Harris, Demokrat Parti’nin hem merkez hem sol kanadıyla yakın ilişkileri olan, çevre, sağlık sigortası gibi konularda yeri geldiğinde sol fikirleri savunan, kadın, LGBTİQ+, göçmen hakları, ırkçılık konusunda oldukça özgürlükçü fikirlere sahip olan bir siyasi. Kamala Harris, savunduğu görüşleri sıklıkla ülkenin ve partinin içinde bulunduğu atmosfere ve koşullara göre değiştirdiği, sonuç odaklı bir bakış açısına sahip olduğu için pragmatik bir Demokrat olarak nitelendirilmektedir.

Araftaki Kamala

Kamala Harris, siyasi geçmişi ve savcılığı boyunca birçok konuda fikir değiştirmesi ve net bir pozisyon alamamasıyla gündeme gelen bir siyasi. Kamala Harris’in net bir duruş sahibi olmaması nedeniyle eleştirildiği bazı konu başlıkları aşağıda belirtilmektedir.

 • İdam Cezası: İdam cezasının uygulanmamasına yönelik bir kampanya yürüterek seçildiği San Francisco Bölge Savcılığı’nın ilk senesi olan 2004 tarihinde, bir polis memurunu öldüren katil zanlısına yönelik idam cezası talep etmediği için önde gelen Demokrat siyasiler, polis kuruluşları ve öldürülen polisin ailesi tarafından oldukça sert bir şekilde eleştirildi. Öldürülen polisin cenaze töreninde Demokrat California Senatörü Dianne Feinstein’in açıkça Kamala Harris’in kararını eleştirmesine rağmen Harris geri adım atmadı ve zanlı hakkında idam cezası talep etmedi. Fakat Kamala Harris, California Eyalet Savcısı seçildikten sonra idam cezasını sona erdirecek federal bir yargı kararına karşı idam cezasını savundu ve idam cezasına karşı oluşturulan referandum taleplerini desteklemeyi reddetti. Harris, bu fikir değişikliği nedeniyle özellikle sol kanat ve ceza adaleti reformu taraftarları tarafından sert bir şekilde eleştirildi.
 • LGBTİQ+ Hakları: Kamala Harris, her ne kadar günümüzde LGBTİQ+ örgütleri tarafından oldukça desteklenen ve bu konuda özgürlükçü bir duruşa sahip bir siyasi olsa da California Eyalet Savcısı görevindeyken hapishanede bulunan trans bir kadının ameliyat talebini reddettiği için 2015 tarihinde eleştirilerin hedefi olmuştu. Kamala Harris, ilerleyen zamanlarda bu konu hakkında özür diledi ve savcılık döneminde LGBTİQ+ bireylere yönelik nefret suçları ile mücadele etme konusunda gerçekleştirdiği önemli çalışmaları bir kez daha hatırlattı.
 • Okulda Devamsızlık Suçu: Kamala Harris, San Francisco Bölge Savcılığı ve California Eyalet Savcılığı döneminde özellikle suç oranının artmasına neden olduğu gerekçesiyle 50 günden fazla okula gitmeyen çocukların ailelerinin suçlu sayan düzenlemeleri savundu ve yasanın aktif bir şekilde uygulanmasını, ailelere uyarıların gönderilmesini sağladı. Kamala Harris, özellikle ekonomik açıdan dezavantajlı olan aileleri etkileyen ve Demokratlar tarafından adaletsiz sonuçları nedeniyle tepki çeken bu uygulamasını gülerek anlattığı görüntülerin ortaya çıkması üzerine özür diledi ve yasanın uygulanması sonucunda ortaya çıkan adaletsizlikleri fark etmediği için pişman olduğunu belirtti.
Kamala Harris’in devamsızlık suçundan gülerek bahsettiği ve tepki çeken videosu
 • Ceza Adaleti Reformu: Kamala Harris, özellikle George Floyd’un polis tarafından katledilmesiyle birlikte ceza adaleti reformu, polis şiddetinin sona erdirilmesi ve adalet sistemi içindeki sistematik ırkçılıkla mücadele edilmesi gibi konularda mevcut düzene yönelik sert eleştiriler yapan bir siyasi. Fakat Harris, özellikle geçmişte bu reformları yerel çapta uygulayabilecek konumdayken ve güce sahipken bu reformları uygulamak yerine sistemle uyum halinde ilerlediği hususunda eleştirilmekte. Özellikle Kamala Harris’in San Francisco Bölge Savcısı seçilmesiyle birlikte şehirdeki mahkumiyet oranının %52’den %67’e çıkması çoğu Californialı sol seçmen ve ceza adaleti reformu taraftarı tarafından eleştirilen bir husus. Kamala Harris, savcılık geçmişi nedeniyle özellikle Demokrat Parti 2020 Başkan Adaylığı Ön Seçim sürecinde düzenlenen bir münazarada başkan aday adayı Tulsi Gabbard tarafından çok sert bir şekilde eleştirilmiş ve bu eleştirilere yeterli cevap verememesi nedeniyle gündeme gelmişti. Tulsi Gabbard, Kamala Harris’in geçmişte esrar kullanmasını gülerek anlatmasına rağmen esrar kullandığı için yüzlerce insanın hapse atılmasına neden olduğunu, hakkında idam cezası istemi bulunan bazı hükümlülerin serbest bırakılmasını sağlayacak delillere ulaşılmasını engellediğini belirtmişti.
Tulsi Gabbard, Kamala Harris’i savcılık geçmişi nedeniyle eleştiriyor.
 • Ücretsiz Sağlık Sigortası: Kamala Harris, her ne kadar geçmişte Bernie Sanders’in özel sağlık sigortalarının iptal edildiği ve devletin herkes için ücretsiz bir sağlık sigortası sunduğu “Medicare For All” politikasını benimsediğini belirtse de, 2020 Demokrat Başkan Adaylığı Ön Seçim sürecinde bu politikadan vazgeçtiğini ve özel sağlık sigortalarının korunduğu, isteyenlerin devletin sunduğu ücretsiz sağlık sigortasını seçme imkanının bulunduğu 10 yıllık bir geçiş dönemi öngören karmaşık bir politika benimsedi. Kamala Harris, önerdiği plan tam olarak anlaşılmadığı ve ön seçimde seçmen nezdinde oldukça kritik bir öneme sahip bir konuda görüş değiştirdiği için hem merkez hem sol kanat Demokratlar tarafından eleştirildi.

Savaşçı Kamala

Kamala Harris, hayatı boyunca ırkçılık ve cinsiyetçilikle mücadele eden ve seçildiği bir çok görevi üstlenen ilk siyah, ilk Asya kökenli kadın siyasi unvanını alan, etkin bir hitabet yeteneğine sahip ve yakın çevresi tarafından “pes etmeyen korkusuz bir savaşçı” olarak tanımlanan bir Demokrat. Trump’ın ABD Başkanı seçildiği 2016 seçimlerinde California Senatörü seçilen Kamala Harris, Demokratlar için karamsar bir seçim gecesinde gerçekleştirdiği umut dolu konuşmasıyla birçok Demokrat seçmeni değişim için mücadeleye davet etmiş, sonuna kadar ilerici hedefler için savaşacağını belirtmişti. California Senatörü Kamala Harris, senato oturumlarında ve Demokrat 2020 Başkan Adaylığı Ön Seçim sürecinde düzenlenen münazaralarda da mücadeleci kişiliğini örnek gösterdi ve rakipleriyle oldukça sert tartışmalar gerçekleştirdi.

 • Senato görüşmelerindeki sorgulama performansı: Savcılık geçmişi nedeniyle net ve yerinde sorular soran Kamala Harris, özellikle Cumhuriyetçi Başkan Donald Trump’ın atadığı federal yargıç ve hükümet görevlisi adaylarının onay süreçlerinde gerçekleşen senato görüşmelerinde adaylara oldukça sert ve etkili sorular sormasıyla gündeme geldi. Çoğu aday Kamala Harris’in soruları ve eleştirileri karşısında zorlandı, cevap veremedi ve Kamala Harris özellikle Donald Trump karşıtlığı ile kendini tanımlayan Demokrat seçmen nezdinde oldukça takdir topladı.
Kamala Harris’in Senato sorgulama süreçlerindeki performansından kesitler
 • Joe Biden ile yaşadığı tartışma: 2020 Demokrat başkan aday adayı Kamala Harris, Haziran 2019 tarihinde düzenlenen ilk münazarada bir diğer aday Joe Biden’i oldukça sert bir şekilde eleştirdi. Joe Biden’in geçmişte siyah çocukların beyazların çoğunlukla yaşadığı mahallelerdeki okullara entegrasyonun sağlanması amacıyla servisle taşınmasına karşı çıkması ve ırkçı görüşlere sahip senatörlerle yakın ilişkide olması nedeniyle eleştiren Kamala Harris, kendisinin de beyazların çoğunlukla yaşadığı mahallelerdeki okullara servisle giden siyah çocuklardan biri olduğunu belirtti. 2015’te kaybettiği oğlu Beau Biden’in dostu olan ve oldukça iyi ilişkilere sahip olduğu Kamala Harris’ten gelen bu sert eleştiriye hazırlıksız yakalanan Joe Biden, yeterli bir cevap veremedi ve Kamala Harris’in münazara performansı takdirle karşılandı.
Kamala Harris ve Joe Biden arasında yaşanan tartışma

Güçlü Yanları

 • Yarı siyah yarı Hint kökenli bir Amerikalı olması nedeniyle özellikle beyaz olmayan seçmen nezdinde heyecan yaratması ve Demokratları en çok destekleyen demografik gruplardan biri olan siyah kadınların sandığa gitme motivasyonunu arttırması beklentisi
 • Çok iyi bir konuşmacı ve münazır olması nedeniyle seçmen motivasyonunu arttırması, Biden’in bu konulardaki eksikliğini kapayacak olması
 • Hem yerel hem ulusal düzeyde önemli siyasi görevlerde bulunması, tecrübesinin fazla olması ve ulusal düzeyde tanınır bir isim olması
 • Joe Biden’in 2015’de vefat eden oğlu Beau Biden ile yakın arkadaş olması nedeniyle Biden ve çevresi ile samimi bir ilişkiye sahip olması, Biden ile uyumlu çalışacak olması
 • Demokrat Parti’ye yüklü miktarda destek veren Californialı bağışçılar ile bağlantılarının kuvvetli olması ve bu nedenle kampanyaya yapılan bağışların artmasını sağlaması
 • Kendisini gelişen koşullara göre hızlı uyarlayabilen, yeni fikirleri benimseye ve öğrenmeye açık pragmatik, genç bir Demokrat olması

Zayıf Yanları

 • Zengin bağışçılar ve merkez kanat isimlerle oldukça yakın olması ve savcılık geçmişi nedeniyle sol kanat tarafından eleştirilmesi ve güvenilir bulunmaması (Kamala Harris’in Trump hükümeti Hazine Bakanı Steve Munchin’in CEO’su olduğu OneWest bankası ve Munchin hakkındaki iddialara rağmen 2013 tarihinde soruşturma açmaması günümüzde sıklıkla hatırlatılan bir husustur.)
 • Çoğu önemli konuda net bir duruşunun olmaması, özellikle sandığa gitmeme olasılığı bulunan sol ve genç Demokrat seçmen için önemli olan sağlık sigortası gibi konularda çelişkili açıklamalarda bulunması
 • Halihazırda Demokrat başkan adayı Joe Biden’a oy vermeye karar veren seçmene ek olarak Biden lehine oy verecek yeni bir seçmen grubunu sandığa taşıma olasılığının oldukça düşük olması
 • Dış politika tecrübesi olmaması

Olası ABD Başkan Yardımcılığı

Demokrat başkan adayı Joe Biden ile başkan yardımcısı adayı Kamala Harris 3 Kasım 2020 seçimlerini kazanırsa, Kamala Harris ABD’nin ilk kadın, ilk siyah ve ilk Asya kökenli başkan yardımcısı olacak. Kamala Harris, aynı zamanda ABD tarihinin en yaşlı başkanının hükümetinde görev yapacağı için büyük bir ihtimalle fiili yetkileri ve görünürlüğü en çok olan başkan yardımcılarından biri olarak ABD siyasetine damga vuracak. Çoğu ABD siyaseti uzmanın öngörüsüne göre Joe Biden’in sadece bir dönem başkanlık yapacağı ve 2024 seçimlerinde tekrardan aday olmayacağı için Kamala Harris’in şimdiden en güçlü 2024 Demokrat başkan aday adaylarından biri olduğu değerlendirilmekte.

Demokratlar 2020 Başkanlık seçimlerini kaybetse de kampanya sürecinde ve özellikle 7 Ekim 2020 tarihinde gerçekleşecek Başkan Yardımcılığı Münazarası’nda göstereceği etkin performansıyla Kamala Harris, 2020 sonrasında ve büyük ihtimalle 2024 Demokrat Başkan Adaylığı Ön Seçim sürecinde de yoğun bir şekilde konuşulan Demokrat siyasilerden biri olacağı neredeyse kesin.

Kamala Harris’in 2020 Demokrat Başkan Yardımcısı Adayı seçildiği sürece dair detaylı bilgi için: https://daktilo1984.com/forum/joe-biden-kimi-baskan-yardimcisi-sececek/

Demokrat Başkan Adayı Joe Biden hakkında detaylı bilgi için: https://daktilo1984.com/forum/joe-biden-kimdir-ve-on-secimi-nasil-kazandi/