Demokrat Parti başkan adayı Joe Biden’in 17 Ağustos 2020 tarihinde düzenlenecek olan ve Demokrat başkan ve başkan yardımcısı adaylarının delegeler tarafından resmen onaylanacağı Demokrat Ulusal Kongresi öncesi başkan yardımcısı adayını açıklaması bekleniyor. Mart ayında düzenlenen bir ön seçim münazarasında başkan yardımcısı adayının bir kadın olacağı konusunda söz verdiği için Joe Biden kadın bir başkan yardımcısı adayı açıklayacak.

Image for post

Yazının Kapsamı

Bu yazıda, öncelikle başkan yardımcılığı pozisyonunun önemi ve görevleri incelenecek, ardından Joe Biden’in olası başkanlığında başkan yardımcısı pozisyonunun neden kritik olacağı açıklanacak ve ardından, olası başkan yardımcısı adayları sırayla incelenecektir.

Başkan Yardımcısının Önemi ve Görevleri

ABD Başkan Yardımcısı, başkanlık seçimlerinden önce partilerin başkan adayları tarafından seçilip, parti adaylık kongrelerinde onayladıktan sonra başkan adayı ile beraber başkanlık seçimlerinde aynı pusulada yer almak suretiyle seçilmektedir. Yardımcısı olduğu başkan adayının seçimi kazanması durumunda, başkan yardımcısı da bu göreve seçilmiş bulunmaktadır. Başkan yardımcılığı her ne kadar çok geniş yetkileri haiz bir siyasi pozisyon olmasa da, özellikle seçim kampanyalarında etkin rol olması, yardımcısı olduğu başkan adayına oy vermeleri için yeni seçmen gruplarını ikna etmesi ve iş yükünü paylaşması açısından oldukça önemli ve kritik bir pozisyon.

Başkan yardımcısı, başkanın vefat etmesi, istifa etmesi veya görevini yerine getirememesi durumunda ABD başkanlığı görevine geleceği için başkan yardımcısı seçim süreçleri oldukça titiz yürütülmektedir. ABD Anayasası’na göre başkan yardımcısı aynı zamanda kritik bir yasama organı olan Senato’nun da başkanıdır ve oturumları yönetme yetkisini, herhangi bir eşitlik durumunda bu eşitliği bozacak şekilde oy kullanma yetkisini haizdir. Başkan yardımcısı ayrıca, Ulusal Güvenlik Konseyi’nin doğal bir üyesi olarak dış politikada da etkin bir role sahiptir. Fakat anayasa ve yasalardan bağımsız olarak, her başkan ile başkan yardımcısı görev paylaşımını kendine özgü bir şekilde kurguladığı için her başkan yardımcısının görevleri, yetkileri ve ilgilendikleri alanlar farklılık göstermektedir. Bazı başkan yardımcıları oldukça faal ve söz sahibi olurken (Dick Cheney gibi), bazı başkan yardımcıları sembolik olarak görevlerini yürütmüştür.

Joe Biden’in Seçeceği Başkan Yardımcısının Önemi

Demokrat Başkan adayı Joe Biden’in seçeceği başkan yardımcısı seçimi, daha önceki başkan yardımcısı seçimlerinden daha kritik bir önem taşımakta. 78 yaşındaki Joe Biden, 3 Kasım 2020 tarihinde düzenlenecek olan seçimleri kazanması durumunda ABD tarihinin en yaşlı başkanı unvanına sahip olacak. Bu nedenle, herhangi bir sağlık sorunu yaşaması durumunda ABD Başkanı olacak başkan yardımcısının seçimi, ABD için fazlasıyla önem taşımakta. Joe Biden’in, herhangi bir sağlık sorunu yaşamasa bile yaşından dolayı çoğu alanda yetki paylaşımı yapacağı gerçeği de başkan yardımcısının fiili yetkilerinin oldukça fazla olacağını göstermekte. Ayrıca Biden’in 2024 başkanlık seçimlerinde 82 yaşında olması nedeniyle 2. kez aday olmayacağı beklentisi nedeniyle başkan yardımcısının 2024 Demokrat başkan adaylığı ön seçiminde önemli aday adaylarından biri olacak olması Biden’in başkan yardımcısı seçimini daha da önemli bir hale getirmekte. Münazaralarda etkileyici bir performans göstermesi veya halka açık etkinliklerde vurgulu konuşmalar yapması beklenmeyen Joe Biden’in seçeceği başkan yardımcısının kampanyadaki bu eksikliği de kapaması ve etkili konuşmalar yaparak seçmen nezdinde motivasyonu arttırması da beklendiği için olası başkan yardımcısının kampanya sürecinde de aktif bir rol oynaması bekleniyor.

Olası Demokrat Başkan Yardımcısı Adayları

(Minnesota senatörü Amy Klobuchar, beyaz olmayan bir başkan yardımcısı seçilmesi gerektiğini belirterek başkan yardımcısı değerlendirme sürecinden çekildiğini açıkladığı için bu yazıda incelenmeyecektir.)

1. Elizabeth Warren

Image for post
Massachusetts Senatörü Elizabeth Warren

Massachusetts senatörü Elizabeth Warren, ekonomik sıkıntılar yaşayan 4 çocuklu orta sınıf bir ailede büyüyüp karşısına çıkan engelleri aşan ve tüketici hakları konusunda oldukça başarılı olan bir hukuk profesörü. Harvard Üniversitesi öğretim üyesi olan Warren, Tüketici Mali Koruma Bürosu’nun kuruluşunda önemli bir rol aldı ve 2012 yılından beri yürüttüğü senatörlük görevi boyunca “Herkes için ücretsiz sağlık hizmeti”, “Herkes için ücretsiz üniversite eğitimi”, öğrenci borçlarının silinmesi, yeşil yeni düzen, büyük teknoloji şirketlerinin bölünmesi, lobicilik faaliyetlerinin denetlenmesi ve kısıtlanması gibi sol fikirleri savundu. 2020 Demokrat başkan adaylığı ön seçiminde başkan aday adayı olan Warren, münazaralarda oldukça başarılı bir performans göstermesi ve özellikle yarışın ilk aylarında anketlerde yükselmesine rağmen belirli bir seçmen grubunun yoğun desteğini alamadığı için senatör olduğu eyalet dahil hiçbir eyalette ön seçim kazanamadı ve yarıştan çekildi. Yarıştan çekilmesinin ardından Sanders’a destek vermeyen Warren, özellikle desteğini aldığı sol seçmenin de tepkisini çekti.

Olumlu Özellikleri

 • Kendisini kapitalist olarak tanımlayan Warren’in, sol politikaları savunan ve özellikle eğitim düzeyi yüksek ve kadın sol seçmen tarafından desteklenen bir siyasi olduğu için başkan yardımcısı adayı olması durumunda özellikle Biden’i az destekleyen sol seçmenin sandığa gitme motivasyonunu arttırabilecek biri olması
 • Özellikle ekonomik eşitsizlik konusunda uzman olan Warren’in, oluşturacağı ve savunacağı politika önerileriyle COVİD-19 nedeniyle işini kaybeden veya ekonomik açıdan olumsuz etkilenen kitlelerin desteğini alabilecek bir siyasi olması
 • Bağış toplama konusunda oldukça yetenekli bir isim olması
 • Biden’in aksine seçmen ile iletişimi oldukça kuvvetli, kampanya süreçlerinde oldukça enerjik bir siyasi olması
 • Lisede münazara takımında olan Warren’in duygu yüklü, etkili konuşmalarıyla seçim sürecinde ve görevdeki Cumhuriyetçi başkan yardımcısı Mike Pence ile gerçekleştireceği münazaralarda etkili bir performans gösterecek başarılı bir münazır olması

Çekinceler

 • Ön seçim sürecinde Bernie Sanders ve ekibi ile yaşadığı gerginlik ve adaylıktan çekildikten sonra Sanders’a destek vermemesi nedeniyle özellikle bazı sol seçmenler tarafından sevilmemesi (Bu seçmen grubunun neredeyse her konuşulan isme olumsuz yaklaşması ve net bir isim önermemeleri nedeniyle bu çekince ciddi bir çekince değil.)
 • Harvard Üniversitesi’nde öğretim görevlisi kadrosuna girmek için Yerli Amerikalı olduğunu belirtmesi,bu durum ortaya çıktıktan sonra DNA testi yaparak 1/1000 oranında Yerli Amerikalı olduğunu açıklaması üzerine özellikle Yerli Amerikalıların tepkisini çekmesi, Cumhuriyetçi Başkan Trump’ın Warren ile bu konu özelinde dalga geçmesi, “Pocahontas” lakabını takması (Joe Biden, Trump’ın özel hedef haline getirebileceği bir başkan yardımcısı adayı seçmek istemiyor)
 • Etkin Demokrat isimlerin özellikle George Floyd’un polis tarafından öldürülmesi üzerine gerçekleşen protestolar nedeniyle Biden’in beyaz olmayan bir başkan yardımcısı seçmesini istemeleri
 • Başkan yardımcısı seçilmesi durumunda Massachusetts eyaletinin Cumhuriyetçi Valisi’nin Warren yerine Cumhuriyetçi bir senatör atayacak olması ve bu nedenle senatoda Demokratların çoğunluğu sağlama olasılığının düşmesi
 • Warren’in 2024 başkanlık seçimlerinde başkan adayı olmak istemesi nedeniyle, başkan yardımcılığı görevine odaklanmayacağı ve görev sırasında kişisel siyasi çıkarlarını önceleyeceği endişesi (Bu endişe Biden’in yakın çevresi tarafından dillendirilmektedir)

2. Gina Raimondo

Image for post
Rhode Island Valisi Gina Raimondo

2015 yılından beri görev yapan ve Rhode Island eyaletinin ilk kadın valisi olan Gina Raimondo, COVİD-19 öncesi ulusal düzeyde tanınırlığı oldukça düşük olan, fakat özellikle pandemiye yönelik aldığı tedbirlerle gündeme gelen ve kamuoyu nezdinde takdir toplayan başarılı bir siyasi. Vali Raimondo, 2020 Demokrat başkan adaylığı ön seçim sürecinde desteğini eski New York valisi Mike Bloomberg lehine açıklamıştı.

Olumlu Özellikleri

 • Özellikle pandemi sürecinde etkin rol oynayan başarılı bir vali olması
 • Partinin merkez kanadı tarafından sevilmesi

Çekinceler

 • Ulusal düzeyde tanınır bir isim olmaması
 • Biden lehine yeni bir seçmen grubunu ikna etmesinin beklenmemesi
 • Sol kanat tarafından sevilen bir isim olmaması

3. Gretchen Whitmer

Image for post
Michigan Valisi Gretchen Whitmer

2018 ara seçimlerinde Michigan Valisi seçilen Gretchen Whitmer, partinin merkez kanadına yakın fakat, özellikle çevre politikaları gibi konularda yeri geldiğinde sol politikaları da savunabilen pragmatik bir siyasi. Michigan Valisi Whitmer, özellikle COVİD-19 döneminde aldığı erken ve etkili önlemlerle gündeme geldi ve aldığı önlemlere yönelik protestolara rağmen geri adım atmamasıyla da hem Demokratlar hem Cumhuriyetçiler nezdinde takdir topladı.

Olumlu Özellikleri

 • Oldukça genç bir isim olması (48 yaşında)
 • Başarılı bir yerel yönetici olması ve Cumhuriyetçi seçmen nezdinde de takdir edilmesi
 • Whitmer’in valilik görevi yürüttüğü Michigan eyaletinde Donald Trump’ın 2016 başkanlık seçimlerinde 10.000 oy farkıyla seçim kazanması ve bu nedenle 2020 seçimleri için kritik bir eyalet olması

Çekinceler

 • Ulusal tanınırlığın yüksek olmaması
 • Dış politika tecrübesinin olmaması
 • Göreve başladıktan 2 sene sonra valilik görevini, özellikle pandemi sırasında bırakmasının seçmen nezdinde olumsuz karşılanacağı endişesi

4. Kamala Harris

Image for post
California Senatörü Kamala Harris

California’nın ilk siyah senatörü olan Kamala Harris, aynı zamanda ilk Hint kökenli ABD senatörü. 2004 yılında San Francisco Bölge Savcısı seçilen Kamala Harris, 2010 yılında California Eyalet Savcısı, 2016 yılında ise California Senatörü seçildi. 2020 Demokrat Başkan Adaylığı ön seçiminde aday adayı olan Kamala Harris, her ne kadar yarışın ilk aylarında anketlerde ilk sıralarda yer alsa ve münazaralarda etkin bir performans sergilese de sağlık sigortası gibi çoğu önemli konuda net bir duruş sergileyememesi, merkez ve sol kanat arasında kendini konumlandıramaması ve beklenenin aksine siyah seçmen nezdinde desteğini yükseltememesi nedeniyle oy verme süreci başlamadan bağış konusunda sıkıntı yaşadığını belirterek yarıştan çekilmişti. Kamala Harris, partinin merkez kanadıyla sıkı ilişkileri olan, fakat özellikle çevre, sağlık gibi konularda sık sık sol kanat ile işbirliği içinde olan ve özellikle senato sorgulama süreçlerinde etkileyici performansı ve net sorularıyla dikkat çeken bir siyasi.

Olumlu Özellikleri

 • Yarı siyah yarı Hint kökenli bir Amerikalı olması nedeniyle özellikle beyaz olmayan seçmen nezdinde heyecan yaratması ve Demokratları en çok destekleyen demografik gruplardan biri olan siyah kadınların sandığa gitme motivasyonunu arttırması beklentisi
 • Çok iyi bir konuşmacı ve münazır olması nedeniyle Joe Biden’in bu konudaki eksikliklerini kapatacak olması
 • Hem yerel hem ulusal düzeyde önemli siyasi görevlerde bulunması, tecrübesinin fazla olması ve ulusal düzeyde tanınır bir isim olması
 • Joe Biden’in 2015’de vefat eden oğlu Beau Biden ile yakın arkadaş olması nedeniyle Biden ve çevresi ile samimi bir ilişkiye sahip olması, Biden ile uyumlu çalışacak olması
 • Demokrat Parti’ye yüklü miktarda destek veren Californialı bağışçılar ile bağlantılarının kuvvetli olması

Çekinceler

 • Harris’in 2024 başkanlık seçimlerinde başkan adayı olmak istemesi nedeniyle, başkan yardımcılığı görevine odaklanmayacağı ve görev sırasında kişisel siyasi çıkarlarını önceleyeceği endişesi (Bu endişe Biden’in yakın çevresi tarafından dillendirilmektedir) ve Biden kampanyasındaki bazı isimlerin Harris’in iyi bir takım oyuncusu olmadığı hususundaki görüşü (Kamala Harris ve yakın çevresi kendisi hakkındaki bu endişelerin cinsiyetçi olduğunu belirterek bir siyasinin büyük hedefleri olmasının oldukça doğal ve normal olduğunu belirtti. Harris bu açıklamasıyla takdir topladı.)
 • Özellikle sağlık sigortası konusunda net bir duruşunun olmaması, çoğu önemli konuda sol veya merkez politikalara atıf yapmasına rağmen net bir cevap üretememesi ve ideolojisini açık bir şekilde konumlandırmaması (Harris’in başkan yardımcısı adayı olması durumunda özellikle sol seçmene yönelik olumlu mesajlar vermesi beklenmekte)
 • Ön seçim sürecinde düzenlenen bir münazara sırasında rakibi Joe Biden’ı ırkçı senatörlerle işbirliği yaptığı hususunda oldukça sert ve beklenmedik bir şekilde eleştirmesi nedeniyle Biden kampanyasındaki bazı isimler tarafından güvenilir bulunmaması
 • Özellikle bölge savcısıyken suç önleme konusunda özgürlük kısıtlayıcı uygulamaları savunduğu, geçmişte esrar içtiğini gülerek belirtmesine rağmen 1000’den fazla kişiyi esrar içtiği için yargıladığı ve ceza adaleti reformlarını savunma konusunda geciktiği gerekçeleriyle özellikle sol kanat ve ceza adaleti reformu savunucuları tarafından sert bir şekilde eleştirilmesi

5. Karen Bass

Image for post
California 37. Bölge Temsilciler Meclisi üyesi Karen Bass

2011 yılından beri Temsilciler Meclisi üyesi olan Karen Bass, aynı zamanda Siyah Temsilciler Meclisi Üyeleri Grubu’nun da başkanı. 2004–2010 yılları arasında California Eyalet Meclisi üyesi olan Karen Bass, 2008–2010 yıllarında ülkenin en kalabalık eyaleti olan California’nın Eyalet Meclisi Liderliği görevini yürüttü. Gençliğinden beri sol fikirleri savunan ve etkin bir sivil toplum gönüllüsü olan Bass, özellikle siyasi geçmişi boyunca partinin sol ve merkez kanadı arasında bir köprü vazifesi üstlendi ve her iki kanatla da aktif bir şekilde çalıştı.

Olumlu Özellikleri

 • Parti içinde oldukça sevilen, herkesle çalışabilen uyumlu bir siyasi olması
 • Hem sol hem merkez kanatla işbirliği içinde olan ve her iki kanadın da sevdiği bir isim olması
 • Cumhuriyetçiler ile sık sık birlikte yasa çıkarma girişiminde bulunan partiler arası işbirliğine açık bir siyasi olması
 • Özellikle ulusal tanınırlığının artması durumunda siyah kadın seçmen nezdinde heyecan yaratmasının beklenmesi
 • 2024’de başkan adayı olmak istememesi nedeniyle Biden kampanyası tarafından güvenilir bir isim olarak görülmesi

Çekinceler

 • Ulusal tanınırlığının düşük olması ve seçmen nezdinde heyecan yaratmasının çoğu kişi tarafından beklenmemesi
 • 1970’li yıllarda Fidel Castro’ya sempati duyması nedeniyle ev inşaatlarında gönüllü çalışmak için bazen sol gruplarla bazen tek başına defalarca Küba’ya gittiği ve Fidel Castro’nun vefatı üzerine Küba’da Castro’yu övmek için kullanılan “Comandante en Jefe” ifadesini içeren bir taziye mesajı yayınladığı için özellikle Castro karşıtı Kübalı Amerikalılar ve Cumhuriyetçiler tarafından eleştirilmesi (Florida’da yaklaşık 1.5 milyon Küba kökenli Hispanik Amerikalı yaşamakta ve çoğu Küba kökenli Hispanik ülkelerini terk etmelerinin sebebi olan Castro ve hükümetini oldukça sert bir şekilde eleştirmektedir. Seçimlerin oldukça yakın geçtiği bir eyalet olan Florida’da bu seçmen grubunun desteği oldukça kritik olduğu için Bass’ın Küba geçmişi ve Cumhuriyetçilerin bunu siyasi bir eleştiriye çevirmesi Biden ekibini endişelendirmektedir. Bass, Castro için yayınladığı taziye mesajı nedeniyle özür dilemiş, Küba kökenli Hispaniklerle iletişime geçmiştir.)
Image for post
Karen Bass, Küba’da bir ev inşaatında gönüllü çalışırken

6. Keisha Lance Bottoms

Image for post
Atlanta Belediye Başkanı Keisha Lance Bottoms

2018 yılında Georgia eyaletinin Atlanta kentinin belediye başkanı seçilen Keisha Lance Bottoms, COVİD-19 salgınını yeterince ciddiye almayan ve önlem almakta geciken Georgia’nın Cumhuriyetçi valisi Kemp’e karşı sarf ettiği sert eleştiriler ve George Floyd’un polis tarafından öldürülmesi üzerine yaşanan protestoların dinmesine yönelik yaptığı konuşmalarla dikkat çeken bir yerel siyasetçi. Demokrat başkan adaylığı ön seçimi sürecinin en başından beri Joe Biden’i destekleyen Bottoms, Biden’in oldukça sevdiği ve saygı duyduğu biri. Bottoms, Temmuz ayında COVİD-19’a yakalandığını açıkladı ve hastalığı atlattı.

Olumlu Özellikleri

 • Başarılı bir yerel siyasetçi olması
 • Biden ile güvenilir bir ilişkisi olması, merkez kanat tarafından desteklenmesi
 • 2020 başkanlık ve senato seçimleri için kritik bir eyalet olan Georgia’da belediye başkanlığı yapan bir isim olması
 • Siyah seçmen nezdinde oy verme motivasyonunu arttırma ihtimalinin yüksek olması

Çekinceler

 • Sadece 2 senedir belediye başkanlığı görevini yürüttüğü için tecrübesinin yetersiz olması, pandemi sırasında görevi bırakmasının seçmende olumsuz algı oluşturma ihtimalinin bulunması
 • Ulusal düzeyde tanınır bir isim olmaması

7. Maggie Hassan

Image for post
New Hampshire Senatörü Maggie Hassan

2017 yılında New Hampshire senatörü seçilen Maggie Hassan, 2013–2017 yılları arasında New Hampshire Valisi olarak görev yapan merkez kanada yakın bir siyasetçi.

Olumlu Özellikleri

 • Seçimlerin oldukça yakın geçtiği ve 2020 seçimleri için önemli olan New Hampshire eyaletinde valilik ve senatörlük yapan bir isim olması
 • Hakkındaki eleştirilerin oldukça az olması

Çekinceler

 • Ulusal tanınırlığın oldukça düşük olması
 • Başkan yardımcısı seçilmesi durumunda New Hampshire eyaletinin Cumhuriyetçi Valisi’nin Hassan yerine Cumhuriyetçi bir senatör atayacak olması ve bu nedenle senatoda Demokratların çoğunluğu sağlama olasılığının düşmesi

8. Michelle Lujan Grisham

Image for post
New Mexico Valisi Michelle Lujan Grisham

2018 yılında New Mexico valisi seçilen Michelle Lujan Grisham, ABD’nin ikinci Hispanik kadın valisi olan bir siyasetçi. Grisham, 2012 yılında New Mexico 1. Bölge Temsilciler Meclisi üyesi seçildi ve 2016 yılında da Hispanik Temsilciler Meclisi Üyeleri Grubu’nun başkanlık görevini üstlendi. Grisham, eğitim gibi konularda sol politikaları savunan merkez kanada yakın bir siyasi.

Olumlu Özellikler

 • İlk Hispanik başkan yardımcısı adayı olması durumunda özellikle Hispanik seçmenlerin seçime katılım oranını arttırma olasılığının bulunması
 • Başarılı bir vali olması ve COVİD-19 ile mücadelede etkin bir rol oynaması
 • Siyasi geçmişi olan ve bağlantıları kuvvetli politik bir aileye mensup olması

Çekinceler

 • Valilik görevinden seçildikten 2 sene sonra istifa etmesinin seçmen nezdinde olumsuz karşılanma ihtimalinin bulunması
 • Temsilciler Meclisi üyesiyken Azerbaycan’a yaptığı bir ziyaret sırasında aldığı hediyeler nedeniyle geçmişte hakkında bir incelemenin yürütülmüş olması

9. Stacey Abrams

Image for post
Eski Georgia Demokrat Vali adayı Stacey Abrams

2007–2017 yılları arasında Georgie Eyalet Temsilciler Meclisi üyesi olan Stacey Abrams, 2018 ara seçimlerinde Demokrat Parti Georgia Vali adayı oldu ve ulusal düzeyde ses getiren çok başarılı bir kampanya yürüttü. Yarışı kazanması durumunda ilk siyah kadın vali olacak olan Stacey Abrams, sadece 50.000 farkla Cumhuriyetçi rakibi Brian Kemp’e karşı seçimi kaybetti, fakat özellikle siyah seçmenin sandığa katılımını arttırması, daha önce sandığa gitmemiş kişilerin seçmen kaydını yapmasını sağlaması, sandık güvenliği ve oy hakkı gibi konularda ciddi çalışmalar yapması nedeniyle dikkat çekti. Abrams, 2018 ara seçimlerinden sonra ülke çapında seçimlere katılımın artmasına yönelik sivil toplum faaliyetleri düzenledi.

Olumlu Özellikleri

 • Siyah seçmen nezdinde heyecan yaratması ve sandığa katılımı arttırıcı çalışmaları nedeniyle özellikle seçimlere katılımı arttırması ihtimalinin bulunması
 • Diğer adaylara nazaran oldukça genç bir isim olması (46 yaşında)
 • Çok etkili bir konuşmacı olması, kampanya gönüllülerini organize etme konusunda başarılı bir geçmişe sahip olması

Çekinceler

 • Tecrübesinin oldukça kısıtlı olması
 • Daha önce hiç eyalet çapında düzenlenen bir seçimi kazanmaması
 • Dış politika konusunda tecrübesiz olması

10. Susan Rice

Image for post
Eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Susan Rice

Uzun yıllar federal hükümette ve diplomasi alanında görev alan Susan Rice, Obama hükümetinde 2009–2013 yılları arasında ABD Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi, 2013–2017 yılları arasında ise Ulusal Güvenlik Danışmanı görevlerini üstlendi. Susan Rice, dış politika alanında oldukça tecrübeli olan, partinin merkez kanadıyla oldukça kuvvetli ilişkilere sahip bir siyasi.

Olumlu Özellikleri

 • Dış politika konusunda oldukça fazla tecrübeye sahip olması
 • Biden ile geçmişte çalışma tecrübesinin bulunması, Obama-Biden ikilisinin oldukça güvendiği bir isim olması
 • Özellikle Trump sonrası ABD’nin uluslararası düzeydeki ilişkilerinin yeniden gözden geçirilmesi ve Demokratların görüşlerine uygun bir şekilde düzenlenmesi, yaşanan küresel krizlere yeni çözümler üretilmesi hususlarında ihtiyaç duyulan bir isim olması (Rice’in başkan yardımcısı adayı olmasa bile Dışişleri Bakanı olacağı konuşulmakta)
 • Siyah seçmen nezdinde destek bulacağının düşünülmesi

Çekinceler

 • Cumhuriyetçiler ve Trump destekçileri tarafından 2012 Bingazi saldırılarından Hillary Clinton ile birlikte sorumlu olduğunun, saldırıların ardından halkı eksik bilgilendirdiğinin düşünülmesi ve bu nedenle politik bir hedef haline geleceğinin düşünülmesi (Susan Rice bu nedenle, 2013 yılında Obama tarafından Dışişleri Bakanı adayı gösterilme olasılığı mevcutken değerlendirme sürecinden çekilmişti.)
 • Daha önce hiçbir seçim tecrübesinin bulunmaması
 • Seçmen tarafından tanınırlığın düşük olması

11. Tammy Baldwin

Image for post
Wisconsin Senatörü Tammy Baldwin

2012 seçimlerini kazanarak ABD’nin ilk açık LGBTİQ+ senatörü olan Wisconsin senatörü Tammy Baldwin, 1999–2012 yılları arasında Wisconsin 2. Bölge Temsilciler Meclisi üyesi olarak görev yapmış bir siyasi. Baldwin, hem sol hem merkez kanatla işbirliği yapan parti içinde oldukça sevilen bir isim.

Olumlu Özellikleri

 • Seçimlerde oldukça kritik olan ve 2016 başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi aday Trump’ın %0.7 oy farkıyla seçim kazandığı bir eyalet olan Wisconsin eyaletinin senatörü olması, eyalette oldukça sevilen bir siyasi olması
 • Parti içinde hem sol hem merkez kanat tarafından sevilen bir isim olması

Çekinceler

 • Ulusal düzeyde oldukça az tanınan bir isim olması

12. Tammy Duckworth

Image for post
Illinois Senatörü Tammy Duckworth

Irak Savaşı’nda iki bacağını kaybeden savaş gazisi Tammy Duckworth, 2016 yılında Illinois senatörü seçildi ve ilk Tayland kökenli senatör, ilk engelli kadın senatör ve ilk kez görev sırasında doğum yapan senatör unvanlarını aldı. Merkez kanada yakın olan Duckworth, özellikle gazi dernekleri tarafından desteklenen bir siyasi.

Olumlu Özellikleri

 • Duckworth’ın savaş gazisi olması nedeniyle Trump’ın milliyetçi söylemlerinin seçmen nezdinde etkisinin azalacağının düşünülmesi
 • Seçime katılım oranı düşük olan Asya kökenli Amerikalıların sandığa gidip Demokratlar lehine oy kullanmasını sağlayacağı düşüncesi
 • Dış politika konusunda tecrübeye sahip bir isim olması
 • İyi bir münazır olması

Çekinceler

 • Sol kanat tarafından çok sevilen bir isim olmaması
 • Ülke çapında tanınırlığın az olması

13. Val Demings

Image for post
Florida 10. Bölge Temsilciler Meclisi Üyesi Val Demings

2017’den beri Florida 10. Seçim Bölgesi Temsilciler Meclisi üyesi olan Val Demings, 2007–2011 yılları arasında Orlando Polis Departmanı Şefliği görevini yürüttü. Bu görevdeki ilk kadın olan Demings, merkez kanada yakın bir siyasi. Val Demings ayrıca, Donald Trump’ın azil sürecinde Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi tarafından azil görevlisi olarak seçilmiş ve senatodaki azil davasında Temsilciler Meclisi’ni temsil eden ekipte yer almıştı.

Olumlu Özellikleri

 • Siyah bir kadın siyasi olarak siyah seçmen nezdinde destek bulma olasılığının yüksek olması
 • Seçimlerin oldukça yakın geçtiği kritik bir eyalet olan Floridalı bir siyasi olması
 • Merkez kanada yakın bir siyasi olması nedeniyle Biden ile uyumlu çalışma olasılığının yüksek olması

Çekinceler

 • Tanınırlığının oldukça düşük olması
 • Siyasi tecrübesinin az olması
 • Polis şefliği döneminde özellikle sol kanat ve sivil toplum tarafından eleştirilen bir isim olması, polis reformlarının konuşulduğu bir dönemde geçmişi nedeniyle eleştirilere maruz kalma olasılığının bulunması