Dünya Kadın Tenis Birliği Çin’de Yapılacak Organizasyonları İptal Etti

Çin Devleti güçlendikçe Çin Hükümeti’nin zayıf demokrasi ve insan hakları karnesine karşı diğer dünya ülkelerinin karşı koyması da zorlaşıyor. Zira, son derece agresif bir dış politika yönetimine ve sert söylemlere sahip Çin yönetimini karşısına almak birçok uluslararası aktörü fazlasıyla korkutuyor. Ancak, Çinli kadın tenisçi Peng Shuai’nin yaşadıkları ve bu duruma karşı tenis ve spor camiasının güçlü duruşu Çin yönetimine karşı son dönemde gösterilen en büyük tepkilerden biri oldu.

Peng Shuai Çin’in başarılı tenisçilerinden biri. İki defa çiftlerde Grand Slam turnuvası kazanan deneyimli tenisçi 2 Kasım’da Çin’in başbakan eski yardımcılarından Zhang Gaoli’yi Çin’in sosyal medya platformlarından olan Weibo’da yaptığı bir paylaşımla kendisine cinsel saldırıda bulunmakla suçlamıştı. Shuai’nin gönderisi 30 dakika içinde yayından kaldırıldı. Tenis kelimesi ve Peng Shua’nin adının internette aranması engellendi. Sonraki üç hafta boyunca Shuai’den haber alınamamış ve Twitter’da dünyaca ünlü birçok sporcunun da katıldığı #WhereisPengShuai (Shuai Peng Nerede) etiketiyle bir sosyal medya kampanyası yapılmıştı. Bunun üzerine Shuai, Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Başkanı Thomas Bach ile görüntülü bir görüşme yapmış ve iyi olduğunu bildirmişti. Ancak, Kadın Tenis Birliği (WTA) bu görüşmenin Shuai’nin güvenliğinin sağlanması için yeterli kanıt olmadığını açıklamıştı.

Bu gelişmelerin ardından bu haftaya kadar Peng Shuai’nin durumuna dair net ve olumlu haberler alınamaması ve Çin devletinin Gaoli ile ilgili bir soruşturma başlatmaması üzerine WTA Çin’de gerçekleştireceği tüm tenis organizasyonlarını iptal ettiğini duyurdu.[1] WTA Başkanı Steve Simon defalarca kez talep etmelerine rağmen halen Peng Shuai ile görüşemediklerini, bu nedenle Hong Kong dahil Çin’deki tüm turnuvaları 2022 yılı için iptal ettiklerini belirtti. Çin WTA turnuvalarını ülkesine getirmek için büyük yatırımlar yapmış, hatta WTA’in yıl sonu gerçekleştirdiği şampiyonluk turnuvası da 2019 yılında Shenzhen’de gerçekleştirilmişti. Çin’de başka bazı turnuvalar da oynanmaktaydı. Dolayısıyla, Çin’in kadın tenisine yaptığı bu yatırımlar, WTA’in kararıyla bir süreliğine boşa çıkmış oldu. Kadın Tenis Birliği bu kararıyla Çin hükümetine karşı geri adım atmadan böylesine bir duruş sergileyebilen ilk büyük uluslararası spor organizasyonu oldu ve bu davranışı spor camiasından büyük destek topladı.

2019 yılında Hong Kong’ta Çin yönetimine karşı düzenlenen protestoları desteklemek için Houston Rocket genel menajeri Darryl Morrey tarafından atılan bir tweet ile Çin ve NBA arasındaki ilişkiler gerilmiş, sonunda Morrey tweet’ini silmiş ve Houston Rocket oyuncusu James Harden aracılığıyla Çin’den özür dilenmişti. NBA her yıl Çin’deki izlenme oranları ve forma satışları aracılığıyla kazandığı milyonlarca doları çöpe atamamış, Çin yönetimine karşı sağlam bir duruş ortaya koyamamış ve bu nedenle birçok kesimin sert eleştirilerine muhatap olmuştu. WTA ise net bir muhalif tavır ile Çin yönetimine meydan okumuş oldu. Çin’in bu konuda neler yapacağı merak konusu. Zira, WTA’in gösterdiği bu tutum spor camiası başta olmak üzere Çin’e karşı gösterilecek tepkiler konusunda başka aktörleri de cesaretlendirebilir.

Omicron Varyantında Son Durum  

Güney Afrika’da ortaya çıkan ve bu hafta itibariyle Güney Afrika’nın baskın koronavirüs varyantı haline gelen Omicron, tüm dünyada birçok ülkeyi alarm durumuna geçirerek yeni önlemlerin alınmasına yol açtı. Omicron Delta varyantından çok daha hızlı yayılıyor ve Güney Afrika’da baskın varyant haline dönüşmesi yalnızca bir hafta sürdü. Hızlı yayılması nedeniyle endişe unsuru haline dönüşen Omicron’un Kuzey yarımkürede yaşanan kış mevsimi koşulları ile birlikte ne kadar yayılacağı ve pandeminin gidişatına nasıl etkide bulunacağı halen tam olarak bilinemiyor.

Beyaz Saray’ın sağlık danışmanı Anthony Fauci Omicron varyantı ile ilgili yapılan ön çalışmaların, bu varyant ile enfekte olan hastalarda hastalığın çok şiddetli olmadığını ve genelde hafif atlatıldığını gösterdiğini belirtti. Ancak Fauci daha çok veri elde edilene kadar da dikkatli olunması ve tedbirlere özenle uyulması  gerektiğini vurguladı.[2] ABD’de Biden yönetimi yeni varyant nedeniyle ülkeye gelen yolcuların yolculuktan bir gün önce test yaptırmalarını zorunlu tuttuğu ülkelerin sayısını artırdı. ABD’de şu ana kadar farklı eyaletlerde toplam 10 Omicron varyantı vakasına rastlandı.

Avrupa’da ise durum daha vahim gözüküyor. Birçok ülkede toplam vaka sayıları artış gösterirken Omicron varyantı tüm Batı Avrupa ülkelerinde tespit edildi ve yayılmaya devam ediyor. Hızlı bir yayılma görülen İngiltere’de seyahat kısıtlamaları artırıldı. Fransa’da ek yeni önlemler alındı. Fransa’da ilkokul çocukları için maske zorunluluğu tekrar getirildi ve gece kulüplerinin kapatılması kararı alındı.[3] Vaka sayıları Kasım ayında zirveye ulaşan Almanya da yeni önlemleri değerlendiriyor. Biontech aşısını bulan bilim insanlarından Uğur Şahin Biontech aşısının Omicron varyantına karşı da etkili olacağını belirtti. Sağlık otoriteleri ise zor geçecek bu kış aylarında sırası gelenlerin hatırlatma dozu olarak da anılan 3. doz aşılarını yaptırması gerektiğini söylüyor.

Birçok uzman yeni tip koronavirüsün aşılar bulunsa da hayatımızın bir parçası olacağını ve zaman içerisinde influenza virüsü gibi insan vücudunda yaşamını sürdüren virüs ailelerinden birine dönüşeceğini öngörmüştü. Şu ana kadar yapılan ön çalışmalar doğruysa Omicron varyantı hızlı yayılan ama hastalığı şiddetli geçirmeye sebep olmayan bir varyant olarak tüm dünyada baskın hale gelip bu süreci hızlandırabilir. Ve belki de pandemi protokollerinin gevşetilmesini sağlayabilir. Omicron varyantının diğer varyantlardan farklı olarak boğazda kaşınma hissi yaratan bir semptomu olduğunu da ekleyelim. Şu an Omicron’a karşı halen alarm durumunda olan dünya, birkaç hafta içinde ortaya çıkacak yeni araştırma sonuçlarına göre tekrar Omicron öncesi dönemine dönebilir. Bu durum ise küresel piyasalardaki olumsuz Omicron varyantı fiyatlamalarını tersine döndürebilir.   


[1] https://www.nytimes.com/2021/12/01/sports/tennis/wta-china-peng-shuai.html

[2] https://www.cnbc.com/2021/12/06/omicron-covid-variants-risk-profile-starts-to-emerge-with-early-data-.html

[3] https://www.euronews.com/2021/12/06/french-pm-outlines-new-virus-measures-amid-spike-in-infections