Daktilo1984 İklim İletişimi Eğitim Programı

Daktilo1984 akademik bilginin daha kolay yaygınlaştırılabilmesi ve ulaşılabilir olması amacıyla yazılar yayınlamakta, podcastler ve YouTube programları hazırlamaktadır. Bunların yanı sıra enerji, ekonomi, siyaset, sosyoloji gibi alanlarda çeşitli programlar düzenlemektedir. İklim İletişimi Eğitim Programı iklim/enerji/çevre alanlarında çalışanlar ve bu alanlarda çalışmalar yapmak isteyenler için tasarlanmıştır. Hem dünya hem Türkiye için ciddi önem arz eden iklim/enerji/çevre meseleleri konusunda katılımcıların bilgi düzeylerini artırmak ve yine katılımcılara pratik beceriler kazandırabilmek amacıyla İklim İletişimi Eğitim Programı online olarak yapılmaya başlanacaktır. Program iki kurstan/modülden oluşacaktır. İlk modülde sosyal medya ve online iletişim araçlarına yönelik konular işlenecek, ikinci modülde ise medya, basın iletişimi ve kriz iletişimi konuları ele alınacaktır.

Her ders açıklamasının altına o dersin videosu, notları ve geri bildirim formları eklenmiştir. Bu videolar ve dokümanlar yalnızca eğitime kayıtlı katılımcı olanlar içindir, lütfen yaygınlaştırmayınız.

Eğitmenler

Kenan Dursun, Bilgi Üniversitesi Öğretim Görevlisi, sivilalan.com kurucusu
2011-2014 yılları arasında İstanbul Bilgi Üniversitesi Gençlik Çalışmaları Biriminde ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Sivil Toplum Çalışmaları Merkezinde Proje Koordinatörü olarak çalıştı. İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Medya Ve İletişim Sistemleri Yüksek Lisansı yapan Kenan Dursun, tezini Sivil Toplum Kuruluşlarının Medya ve Teknoloji kullanımı üzerine yazdı. Şu an Sivil Toplum Kuruluşları ve AB Projelerine iletişim danışmanlığı yapmaktadır. 2017 yılından beri aynı zamanda Bilgi Üniversitesi’nde Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır.


Barış Yaşbala, Multiligo Kurucu Ortağı
Marka ve STK’ların dijital dünyada doğru şekilde yer alması için eğitimler verdi. Kurucu ortak olduğu Fabrikahane dijital ajansı firmalara dijital pazarlama konusunda hizmet verirken birçok markanın dijital pazarlama stratejisinin oluşturulmasında ve yönetilmesinde yer aldı. İrlanda’da Google Ads için çalıştı. Sivil toplum örgütlerinin dijital stratejisinin oluşturulması, verilerinin yapılandırması ve yeni kitlelere ulaşma konularında danışmanlık yapmaya devam etmektedir.


Leyla Karakoç, Atena İletişim Kurucu Ortağı
Uluslararası iletişim ajansı Grayling’de 2015-2017 yılları arasında medya ilişkileri yönetici olarak çalıştı. Başta Dünya Enerji Kongresi olmak üzere birçok projenin medya ilişkilerini yönetti. Acıbadem Sağlık Grubu ve Uniclub’ta medya ilişkileri birimlerinde görev aldı. Hürriyet, Radikal, Tercüman gazeteleri, Para, İnfomag dergileri ve Kanal E, TGRT’de çalıştı.


Yeşim Kasap, Atena İletişim Kurucu Ortağı
ATV, Yeni Yüzyıl, Turkport ve Radikal’de habercilik yaptı. Deutsche Welle’nin Türk ve Alman haber merkezlerinde görev aldı. Türkiye’ye döndükten sonra Akbank’ın medya ilişkilerini yönetti. GEO dergisi ve Sabah gazetesinde çeşitli görevler yürüttü. 2014’te global iletişim ajansı Grayling’de içerik direktörlüğü pozisyonunu üstlendi.


Eğitim Programı

Eğitimin İşleyişi ve Ders Ayrıntıları

Dersler 26 Mayıs-25 Haziran arasında Salı ve Perşembe günleri saat 16.00-18.00 saatlerinde online olarak Zoom programı üzerinden işlenecektir. Derslerin %80’ine sesli ve görüntülü katılım sağlayanlara katılım belgesi verilecektir.

Eğitim kapsamında yukarıdaki programda da görüldüğü üzere iki modülde eğitim verilecektir. İki modül eş zamanlı olarak ilerleyecektir. İlk modül dijital iletişim ve buna ilişkin araçların kullanımı üzerine; ikinci modül medya iletişimi üzerine olacaktır.

I. Dijital İletişim Araçları Modülü:

1. Webinar – Online Toplantı için Araçlar Eğitimi: İletişim şekilleri değişmekte ve dönüşmektedir. Dijital dünya iletişim biçimlerini ve insan ilişkilerini yeniden şekillendirmekte, kurgulamaktadır. Evlerimizde kaldığımız bu koronavirüs süresi boyunca kitleler ile etkili ve verimli iletişim için dijital araçları en efektif şekilde kullanmamız gerekmektedir. Derste aşağıda yer alan konu başlıklarına değinilecektir: 
– Online Etkileşim Arttırma Uygulamaları
– Online Topluluk Yönetimi Araçları
– Online Görüşme Araçları
– Canlı Yayın Araçları

Video: Bu dersin videosu kaydedilmemiştir.
Notlar: https://bit.ly/37adPUS
Geri Bildirim Formu: https://bit.ly/3cJjMcr

2. Sosyal Medya Yönetimi Eğitimi: İletişim değişiyor ve dönüşüyor. Dijital dünya iletişim biçimlerini ve insan ilişkilerini yeniden şekillendiriyor, kurguluyor. Yeni kitlelere ulaşmak isteyen ve dijital dönüşümü önemseyen Sivil Toplum Örgütleri bütçelerinde dijital iletişime yer açmaya başladı. Bu atölyede; her geçen gün çoğalan dijital kanalları nasıl daha etkin kullanacağınızı ve iletişim dünyasının işleyişini öğrenebileceksiniz.

Video: https://bit.ly/2XHfWfI
Notlar: https://bit.ly/30yIav9
Geri Bildirim Formu: https://bit.ly/3dM311E

3. Sosyal Medya ve Teknoloji Araçları Eğitimi: Sosyal medya, geleneksel medyaya göre hızlı ve interaktif bir iletişim sağlamaktadır. Günümüzde bilgisayar ve internet teknolojilerinin gelişmesiyle ortaya çıkan sosyal medya hayatımızın birçok alanında olduğu gibi dijital pazarlamada da önemli bir araçtır.Bu atölyede; her geçen gün çoğalan dijital kanalları kullanmanıza destek olacak sosyal medya yönetimi, raporlama, mailing ve tasarım/görselleştirme v.b. araçlarını öğrenebileceksiniz.

Video: https://bit.ly/2YdkQA1
Notlar: https://bit.ly/30m8A2X
Geri Bildirim Formu: https://bit.ly/2XL0uzh

4. Dijital İletişim ve Kaynak Geliştirme: Bu eğitimde üzerinde durulacak konu başlıkları şu şekildedir: Dijital İletişim, Hedef Kitleye Erişim, Bağışlar, Dijital Kaynak Geliştirme, Mailing, Fonzip Kullanımı, Google Reklam Bağışları, Sosyal Medya Reklamları

Barış Yaşbala’nın Google Ads videosu: https://bit.ly/2YhC6Eu
Video: https://bit.ly/2Ar9FvR
Notlar: https://bit.ly/3hA5hLB
Geri Bildirim Formu: https://bit.ly/2XJZPhp

5. Sosyal Medya ve Teknoloji Güvenliği: Sosyal medya, güvenli kullanmadığımız sürece kurumsal ve kişisel hesaplarımız her zaman tehdit içinde olacaktır. Bu atölyede; sosyal medya ve internet dünyasını güvenli kullanmayı öğrenebileceksiniz.

Video: https://bit.ly/3hWanSu
Notlar: https://bit.ly/3etgefZ
Geri Bildirim Formu: https://bit.ly/3eiY4Oh

6. Sosyal Medya Raporlaması ve Analizleri: Sosyal medya ve web dünyasına dair tüm sayılar ve anlamları.
– Neyi nasıl ölçmeliyiz?
– Sayılar bizim için ne ifade ediyor?
– Raporlama için ne gibi araç ve yöntemler kullanabilir?

Video: https://www.youtube.com/watch?v=02lI6vGpmG8&feature=youtu.be
Notlar: https://bit.ly/38FOdjm
Geri Bildirim Formu: https://bit.ly/3fA6Pn3

—————————

II. Medya İletişimi Modülü:

1. Medyaya Genel Bakış
– Türkiye’de medyaya genel bakış
– Dünyada ve Türkiye’de çevre basını ve çevre haberciliği

Video: https://bit.ly/3f8r6zN
Notlar: https://bit.ly/30m5ImF
Geri Bildirim Formu: https://bit.ly/2YdluNX

2. Medyanın İşleyişi
– Haber nedir?
– Medyanın çalışma sistemi nasıldır?
– Gazeteci kimdir? Nasıl çalışır?

Video: https://youtu.be/RgF5WV1Ls3k
Notlar: https://bit.ly/2UWWlX3
Geri Bildirim Formu: https://bit.ly/2YdluNX

3. Medya ve Siz
– Mesaj nedir? Nasıl iletilir?
– Röportaja nasıl hazırlanılır?
– Farklı mecralar için yapılan röportajlarda nelere dikkat edilmeli?
– Röportaj verilirken hangi teknikler kullanılır?

Video: https://bit.ly/2V7NkKI
Notlar: https://bit.ly/38S8RNv
Geri Bildirim Formu: https://bit.ly/3hyUYHT

4. Kriz İletişimi
– Krize hazırlık ve kriz sırasında iletişim
– Dünyada ve Türkiye özelinde COVID-19’da sürecinde medya
– PR Rehberi: Doğru mecralara nasıl ulaşılır? Takip ve raporlama nasıl yapılır?

Video: https://bit.ly/3ffeis5
Notlar: https://bit.ly/2ZRUiFx
Geri Bildirim Formu: https://bit.ly/2UXEm2C

Kimler Başvuru Yapabilir?

Program iklim/enerji/çevre alanlarında çalışan yahut bu alanlarda çalışma yapmak isteyen herkese açıktır.

Sertifika Verilecek mi?

Programın %80’ine kamera ve ses bağlantısı ile katılanlara program sonunda katılım belgesi verilecektir.

Eğitim Ücretli mi?

Programa katılım ve verilecek katılım sertifikası ücretsizdir.

Nasıl Başvurulur?

Aşağıdaki form üzerinden 24 Mayıs saat 24.00’a kadar başvuru yapılabilecektir. 25 Mayıs saat 18.00’a kadar başvuru formunda belirttiğiniz mail adresinize iklimiletisimi@daktilo1984.com adresinden başvuru durumunuzla ilgili bilgilendirme yapılacaktır (Spam kutunuzu kontrol etmeyi unutmayınız).

Aşağıdaki formu doldururken sorun yaşayanlar buraya tıklayarak ayrı bir sayfada açılan formu doldurabilir.