İlkan Dalkuç ve Nezih Onur Kuru’nun moderatörlüğünü üstlendiği Çavuşesku’nun Termometresi programında bu hafta, Türkiye ve Dünya’da ekonomiden siyasete ve seçimlere genel bir değerlendirme yapıldı. 2021’den beklentiler konuşuldu.

İlkan Dalkuç; “Boğaziçi Üniversite’si, kurumsallığı ve liyakati korumaya çalışan nadir kurumlardan biridir”

Boğaziçi Üniversite’sine yapılan kayyum ataması ile sözü açan İlkan Dalkuç, kurumsal yapının çöküntü yaşadığı bu günlerde, Boğaziçi Üniversite’sinin bunu korumaya çalışan nadir kurumlardan biri olduğunu belirterek, yapılan kayyum atamanın kurumsal yapıya ve Boğaziçi Üniversitesi’nin geleneğine uygun olmadığını da sözlerine ekledi.

Enes Özkan: ” Zamanında artırılması gereken faiz, merkez bankası tarafından artırılamadığı için, Türkiye bugün, -geç kalınmış bir yükseltme ile- en yüksek politika faizine sahip ülkelerden birisi olmasına karşın, kuru düşürmeye gücü yetemiyor.”

2020’nin nasıl geçiğine ve gelecekten beklentilere yönelik yorumlarda bulunan, Marmara Üniversitesi öğretim üyesi Enes Özkan, Türkiye’nin son 10 yıla kadar iyi bir bankacılık sistemi kurduğunu, ancak bunun ekonomik anlamda uluslararası standartların dışına çıkılmasıyla ve uygulanan ekonomi politikalarıyla kaybedildiğini, Merkez Bankası’nın kurumsal bağımsızlığının zedelenmesinin Türkiye’yi hızla çöküntüye süreklediğini ifade etti.

Nezih Onur Kuru: Türkiye’de daha başarısız olarak görülen ülkelerden birisi olan Brezilya bile, aşının başarısı %50 olarak açıklandı, ancak Türkiye bu konuda Brezilya’nın gerisinde kaldı.

Nezih Onur Kuru; programda 2020’ye ilişkin siyasi değerlendirdi. Bir yönetememe problemine değinen Kuru, Türkiye’nin bu siyasi atmosferden çıkmasının kolay olmayacağını belirterek ekledi:

“Parlamenter sisteme dönüş sonrası AKP’nin, tek başına iktidar olamasa dahi, olası bir koalisyonun dışında kalması pek mümkün görünmüyor.”

Çavuşesku’nun Termometresi – 4 Ocak 2021